wtorek, 6 sierpnia 2019

1 wojna światowa - NOWA GAZETA ŁÓDZKA - Andrespol - Wiśniowa Góra - Andrzejów - Paździenik 1914

        Od jakiegoś czasu na Facebooku można znaleźć interesujący profil:
                                        Andrespol Fotografia - kiedyś i dziś
        Fajna grupa, super zdjęcia i dokumenty, to co lubię! Pogrzebałem i znalazłem kilka notatek w Nowa Gazeta Łódzka z okresu wielkiej Bitwy o Łódź, czy jak to woli Bitwy o Brzeziny w 1914 roku. Myślę, że nie wszyscy mają czas na grzebanie w archiwach, takie informacje, które zamieszczam, niech przybliżą straszne czasy które miały miejsce w gminach Andrespol i Brójce. Gazeta z której czerpałem informacje zwykle była dwustronna, ukazywała się dwa razy dziennie, jej głównym celem było prezentowania najświeższych informacji z frontu.


           NOWA GAZETA ŁÓDZKA, czwartek, 1 października 1914 roku -2-gie wydanie.
       
           Andrzejów - Wczoraj o godz. 10 rano ukazało się na drodze prowadzącej z Rokicia 3 ułanów niemieckich, którzy udali się do Bedonia, a potem do Andrzejowa. W miejscowościach tych krążyli oni około 3 godzin, poczem zniknęli na drodze bocznej, w południowym kierunku.          NOWA GAZETA ŁÓDZKA, niedziela, 4 października 1914 roku - wydanie poranne.

                                                   NIEMCY W KRÓLESTWIE

                                                 WĘGRZY W ANDRZEJOWIE

           Onegdaj o godz.1 po południu w Andrzejowie od strony Gałkówka wzdłuż plantu ukazał się podjazd kawaleryjski, złożony z 30 huzarów węgierskich. Węgrzy zniszczyli część toru i zajęli stację. Przed stacją zatrzymano furmankę z 9 osobami, jadącą z Łodzi do Tomaszowa; żołnierze wypytywali się o wojska rosyjskie i przejezdnych nie puszczono dalej, lecz zawrócono z powrotem do Łodzi. Na drodze powrotnej pasażerowie zawróconej furmanki zauważyli oddziały piechoty niemieckiej, wkraczając na stację.         NOWA GAZETA ŁÓDZKA, sobota, 24 października 1914 roku- wydanie popołudniowe.
                   
                                OCHOTNICY MIEJSCOWI W ARMJI NIEMIECKIEJ 

          Dowiadujemy się, że w kolonji niemieckich w Andrzejowie, na Wiśniowej Górze i innych okolicznych zgłosiło się do dowódcy oddziału niemieckiego kilkudziesięciu ochotników, pragnących wstąpić do armji czynnej. Dowódca oddziału polecił im zwrócić się do najbliższej komendantury placowej.     NOWA GAZETA ŁÓDZKA, niedziela, 25 października 1914 roku- wydanie popołudniowe.

                                                     WALKA W OKOLICY 

         Nocy onegdajszej słychać było głośną kanonadę od strony Wiśniowej Góry, co dowodzi, że w okolicach tych stoczyć musiano jakąś walkę.
                     

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza