wtorek, 6 sierpnia 2019

1 wojna światowa - NOWA GAZETA ŁÓDZKA - Milicja Obywatelska a Żydzi - Judaika - Łódź - 1915


          Trudno nie zwrócić uwagi przeglądając pismo codzienne NOWA GAZETA ŁÓDZKA z 13 stycznia 1915 roku! Temat żydów podczas działań wojennych w wielkiej Bitwie o Łódź nie schodzi z łamów łódzkiej prasy. Ten artykuł jest w szczególności ciekawy!
          Czy stwierdzenia w stylu,:
 "zaniedbując w części swe obowiązki i nie posiadający dostatecznych zalet przy ochranianiu porządku publicznego" - "fizycznej wytrzymałości, sprężystości, energii i odwagi w tropieniu i ściganiu przestępców, na czym cierpiało bezpieczeństwo publiczne miasta" - "wogóle bez udziału napływowych elementów."
          nie są czystą formą antysemityzmu?...


                                         MILICJA OBYWATELSKA A ŻYDZI

         Wobec tego, iż żydzi stanowią materjał wielce niepożądany do służby milicyjnej, zaniedbując w części swe obowiązki i nie posiadający dostatecznych zalet przy ochranianiu porządku publicznego, oraz bezpieczeństwa życia i mienia obywateli naszego miasta, t.j. fizycznej wytrzymałości, sprężystości, energii i odwagi w tropieniu i ściganiu przestępców, na czym cierpiało bezpieczeństwo publiczne miasta, przeto obecnie przy reorganizacji Milicji postanowiono do szeregów Milicji nie przyjmować więcej niż 33% żydów.
         Sądzimy, że naród polski zdołałby utrzymać porządek w mieście, wogóle bez udziału napływowych elementów.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza