czwartek, 8 sierpnia 2019

1 wojna światowa - Gazeta Łódzka - Kotliny - Brójce - Bandycki napad - 1915

    Nie umilkły echa Bitwy o Łódź, większość gospodarstw zostało całkowicie zniszczonych lub spalonych, a tutaj mieszkańcy nie znaleźli spokoju... Bandyckie napady były na porządku dziennym. Przeglądając gazety łódzkie z lat 1914-18 jednymi ze stałych informacji były kradzieże i napady.
    Notatka poniżej była zamieszczona w GAZETA ŁÓDZKA  z piątku 12 marca 1915 roku.
    Obecnie Kotliny znajdują się w gminie Brójce.

    Wójt gminy Czarnocin i Wiskitno zawiadomił VII dzielnicę Milicji Obywatelskiej o dokonaniu w ubiegłym tygodniu napadu bandyckiego we wsi KOTLIN. trzech bandytów napadło na zagrodę ANDRZEJA ZAMSA i pod groźbą śmierci zażądało wydania im pieniędzy. ZAMS oddał im 300 rubli, lecz bandytom wydawało się to za mało.
     Wtrącili zatem rodzinę ZAMSA do piwnicy, nakazując wszystkim siedzieć cicho, gdyż w przeciwnym razie zostaną wszyscy zastrzeleni, poczem splądrowali wszystkie sprzęty w izbie, następnie zabarykadowawszy drzwi od piwnicy sprzętami, zbiegli.
     Dwaj sąsiedzi ZAMSÓW widzieli jak bandyci wychodzili i skierowali się w stronę Łodzi. Bandyci ubrani byli w szare burki krótkie, na twarzy mieli okulary szoferskie. Jeden z bandytów, lat ok.30, jest średniego wzrostu, ma zarost czarny, drugi jego kolega wzrostu średniego bez zarostu, trzeci zaś wysoki blondyn. Bandyci byli uzbrojeni w rewolwery i sztylety.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza