niedziela, 4 sierpnia 2019

Kurowice - Kościół - Czasopismo CZAS - Budowa - 1908


       Dzisiejsza wizyta Pani Joanny owocuje nie tylko pięknymi zdjęciami Dalkowa i Kurowic, także fantastycznym artykułem dotyczącym budowy kościoła w Kurowicach w czasopiśmie ŚWIAT z 26 września 1908 roku (nr.39). Pani Joanna zakupiła ten materiał na aukcji internetowej! Otrzymałem zgodę na jego prezentację, serdecznie dziękuję!
Oto teść:

                     BUDOWA KOŚCIOŁA W KUROWICACH  POW. ŁÓDZKIEGO.
       Wieś Kurowice położona jest na przecięciu szos, do Łodzi, Pabianic i Tomaszowa. Od Łodzi i Pabianic na 21 wiorst oddalona, od Rokicin, stacyi Dr.Ż.W.-W. - 6 wiorst. plan kościoła i dozór przy budowie ma budowniczy gubern. piotrkowski, p.Feliks Nowicki. Proboszczem jest ks. Antoni Zagrzewski, od roku 1897. 
        Budowa rozpoczęła się w 1904 roku. Kościół jest o 3-ch nawach, w stylu gotyckim, ma długości 90 łokci, szerokości 40 łokci, budowany kosztem parafian, których jest 4 tysiące. Obecnie budowa powoli postępuje z powodu braku funduszów.
        Proboszcz serdecznie prosi wszystkich o łaskawe ofiary dla wykończenia tej wspaniałej świątyni. na front użytą została prześliczna cegła licowa z Korwinowa (za Częstochową), wiecznotrwała, nadzwyczaj estetyczna. Cena jej obecnie podwyższoną została do 40 rubli za tysiąc.

        
Rok 1908, budowę tej świątyni zakończono 5 lat później w 1913 roku. Jej piękno można było podziwiać przez jeden rok, tak, to nie pomyłka JEDEN ROK! W listopadzie 1914 roku, rosyjscy żołnierze zniszczyli pociskami armatnimi ten przepiękny obiekt sakralny...


                                               Nowy kościół w Kurowicach.

Zniszczony kościół w Kurowicach w listopadzie 1914 roku. Oryginalna pocztówka z moich zbiorów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz