czwartek, 31 października 2019

Przygłów - Piotrków Trybunalski - Pamiętnik - Harcerstwo - Błękitna Jedynka - 1945-48

       Pamiętniki i wpisy w nich zawsze były w modzie, szczególnie wśród dziewcząt, nie wiem jak jest teraz.. W moich archiwach znalazłem dwa pamiętniki szkolne z Piotrkowa. O pierwszym pisałem wcześniej, tj 18 grudnia 2015 roku. Był kompletny pamiętnik, przesłałem go jako świąteczny prezent Pani Marszałek  Sejmu Elżbiecie Radziszewskiej , mieszkance Piotrkowa.
       Ten drugi nie jest kompletny, ma kilkadziesiąt wpisów, zamieszczę kilka z nich, w szczególności ten o treści:
                                                     "Miej serce i patrz w serce"

                      Swojej druhence z "Błękitnej Jedynki" wpisuje się na pamiątkę wycieczki do Częstochowy.
                                                                                       - drużynowa -
                                                                                       Maria Wieczorkówna
    Częstochowa dn. 25.VIII.45r.

        Nie znam nazwiska właścicielki tego pamiętnika, tylko to, że miała na imię Hania i była w harcerstwie druhną. Szukałem na Google informacji o "Błękitnej Jedynce", niestety nic nie znalazłem. Być może ktoś zna lost tej harcerskiej drużyny?
        Pamiętnik był pisany od pierwszego dnia zakończenia wojny do 1948 roku.






wtorek, 29 października 2019

Trzciel - Cmentarz żydowski - Jezioro Żydowskie - Judaika - cz.4




                                                                  Aron Boas


                                                                      Elias Zirker






                                                               Jacob Hofenberg




niedziela, 27 października 2019

Kalendarz - Kościół - Ksiądz - Posługi kościelne - Opłaty - 1937 -cz.1

   Ten kalendarz kupiłem na terenie Niemiec, dokładniej w Langenhagen! Bardzo ciekawe, zarazem dziwne, skąd tam się znalazł? Nie mogłem go nie kupić, chociaż niczym specjalnym się nie wyróżniał, może oprócz tego, że w końcowej części posiadał pięć pocztówek które można było wyrwać jak z książeczki.
    Zapiski w nim odczytałem dopiero w domu, przeleżał kilkanaście lat w moich archiwach. Teraz chcę go zaprezentować. Proszę tylko się nie doczytywać jakichkolwiek aluzji dotyczących kościoła. Są w nim zapiski księdza, który bardzo skrupulatnie zapisywał wszystkie zapłaty za posługi kościelne, jak: śluby, chrzty, pogrzeby itp.
    Opłaty za posługi były cały czas zbliżone, nie różniły się w zależności od pór roku.Za ślub płacono od 2 do 3 złotych, chrzty od 1 do 2 złotych, pogrzeby od 1 do 3,75 złotego. Zdarzały się wyjątki, ale było to rzadkością.
     Miesiąc marzec był bardzo pracowity, można znaleźć pozycje jak: za 23 chrzty - 38,90 zł. (ogółem było ich 30), 18 ślubów-  63,65 zł.
     Muszę przyznać, że osoba pisząca te notatki, musiała być bardzo dokładna i skrupulatna!


                                                                Bardzo ciekawy ex libris.







Zawady - Bełchatów - Cmentarz ewangelicki - Sprzątanie - 2019



Wczoraj wieczorem napisała do mnie Pani Marzena Polak, mieszkanka Zawad koło Bełchatowa. Jest radną, zarazem inicjatorką sprzątania miejscowego cmentarza ewangelickiego w tym sołectwie od wielu lat. Pisałem o tym cmentarzu 7 marca 2015 roku, kiedy to jadąc do Bełchatowa odwiedziłem to miejsce:


     Wiem, sam się o tym wielokrotnie przekonałem, jak trudno przekonać ludzi, że powinno się dbać o takie nekropolie, że tam spoczywają ludzie, mieszkańcy, którzy tworzyli historię i dobrobyt tych miejscowości, nie ważne, lepsi, czy też gorsi, lepszego lub gorszego wyznania (dla oponentów). Dlatego bardzo ucieszyła mnie relacja zamieszczona na Facebooku przez panią Marzenę. Prezentuję kilka fotek, bo warto, obecność i radość dzieci jest najważniejsza! W moim przypadku tego właśnie zabrakło... Serdeczne gratulacje!

Lubimy to!
https://www.facebook.com/100008116998114/posts/2439167469697129/












Mieszkańcy Zawad pięknie posprzątali dziś stary cmentarz ewangelicki w swojej miejscowości 👍💪😍 Do akcji Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadach dołączyli też harcerze ze Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie 🚶‍♀️🚶‍♂️🙋‍♀️🙋‍♂️🧹 Dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu, na terenie tej nekropolii można teraz obejrzeć kilka częściowo zachowanych nagrobków. Natomiast sami uczestnicy sprzątania odpoczęli przy integracyjnym grillu. Lubimy to! 👍☀️❤️

Trzciel - Cmentarz żydowski - Jezioro Żydowskie - Judaika - cz.3

       Nie na wszystkich macewach są dobrze widoczne napisy. Można te zdjęcia powiększyć poprzez wciśnięcie: oryginalny rozmiar.















Trzciel - Cmentarz żydowski - Jezioro Żydowskie - Judaika - cz.2

          W tej części prezentuję widok ogólny cmentarza, pojedyncze macewy będą w następnych częściach. Nie byłem w stanie w tak krótkim czasie policzyć wszystkie groby, jestem jednak przekonany, że jest ich ponad sto na obszarze4 6.500 metrów kwadratowych.
           

Cmentarz żydowski w Trzcielu - Jewish cemetery in Trzciel




TRZCIEL (Tirschtiegel)

Cmentarz żydowski w Trzcielu znajduje się około 1 km na północ od centrum miejscowości, na zalesionym wzniesieniu pomiędzy drogą do Jabłonki a Jeziorem Żydowskim. Nekropolia zajmuje działkę w kształcie zbliżonym do trójkąta, o powierzchni około 0,65 ha. Data założenia cmentarza nie jest znana. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1745 r.
Obiekt uległ dewastacji. Do dziś w jego obrębie przetrwało nie mniej niż kilkadziesiąt nagrobków w różnym stanie zachowania, z których najstarszy upamiętnia Jehudę Lejba, zmarłego w 1759 r. Zachowane macewy pochodzą z grobów m. in.: Itziga Cohna, Miriam Segal, Emmy Zuker, Cecilie Bein, Flory Friedlander, Hirscha Lippmanna, Maxa Goldsteina, Hirscha Berra, Moritza Wolffa, Sary Cohn Krause, Mosesa Raphaela, Wolfa Arona Berra, Arona Boasa, Joela Wolfa Brina, Louisa Grafenhagena, Wolfa Krause, Wolfa Weicha, Jocheved Boas, Rieke Schwerin. W 1995 r. na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzono inwentaryzację 58 macew. W ramach prac wykonano szczegółową dokumentację fotograficzną oraz przetłumaczono treść inskrypcji na język polski.
W ciągu ostatnich lat cmentarz był porządkowany między innymi przez uczniów 2 Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., członków Polskiej Unii Studentów Żydowskich oraz młodzież z Niemieckiej Akcji "Pokuta".
W dn. 6 sierpnia 2014 r. na cmentarzu odsłonięto kamienną tablicę pamiątkową, ufundowaną przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Partnerem i pomysłodawcą upamiętnienia był Marcin Natan Dudek-Lewin.
Teren cmentarza jest nieogrodzony.












\

piątek, 25 października 2019

Trzciel - Jezioro Żydowskie - Wędkarstwo

    Trzciel - gmina miejsko-wiejska, cudownie położona wśród lasów i jezior. W poprzedniej części wspominałem o Jeziorze Żydowskim. Według Corona Fishing znajdziemy taki opis tego jeziora:

Jezioro Żydowskie - małe jezioro położone między Starą Jabłonką, a Trzcielem. Jest łowiskiem specjalnym. Na jeziorze znajdziemy dużo miejsc do wędkowania - nowe kładki, niektóre z ławkami. Jezioro Żydowskie posiada zwiększone wymiary ochronne. Nie wolno tam wędkować ze środków pływających.

      Przez ponad 50 lat byłem aktywnym wędkarzem, będąc na brzegu tego jeziora wróciły wspomnienia..Pełna intymność, cisza, nieskazitelna natura..., stare pomosty (trudno szukać na innych jeziorach). Widziałem namioty dwóch wędkarzy, zestawy na szczupaki rzucone ponad 150 od brzegu, stałem zauroczony i czekałem.., z jednej strony chciałem zobaczyć branie i hol, z drugiej cieszyłem się, że nic nie bierze (zrezygnowałem z wędkarstwa m.in. dlatego, żeby nie męczyć ryb).
      Niestety, po dwóch godzinach pobytu w tym cudownym świecie, musiałem wracać do rzeczywistości... Jaka szkoda, że takich zakątków nie ma koło Łodzi...