sobota, 24 października 2015

Loteria - Żołnierz - Legiony Polskie - Radogoszcz - Łódź - 1919

Interesujący bon loterii Towarzystwa pomocy dla Żołnierz Polskiego.


Bon pochodzi z mojej kolekcji.
Szokująca jest I nagroda:
1. -Willa murowana, jednopiętrowa z ogrodem, złożona z 13 pokoi, z wszelkimi nowoczesnymi wygodami (elektryczność, wodociągi, kanalizacja), położona w Langówku , gm. Radogoszcz, w pobliżu  kolei dojazdowej Łódź-Zgierz.
Czyżby była podobna do tej na zdjęciu:
Willa Reinholda Langego (z 1924 roku) przy ul. Zgierskiej 215 została odnowiona i wciąż jest ozdobą osiedla ©Jakub Pokora

* Przez wiele lat ozdobą osiedla Radogoszcz były dwie stylowe wille. Niestety, jedna została zburzona. Na szczęście ma być odbudowana, co będzie ewenementem w skali kraju.
Willa Reinholda Langego w Łodzi zniknęła w atmosferze skandalu. Właściciel po prostu ją rozebrał, co spotkało się z powszechnym oburzeniem i potępieniem. Na szczęście w sądzie Michał L. - na co dzień miłośnik... zabytków, starych powozów i samochodów - uderzył się w piersi, przyznał się do popełnienia błędu i zapewnił, że ją odbuduje. Będzie to więc pierwszy w kraju przypadek odbudowy obiektu, który przed zburzeniem widniał w ewidencji (a nie w rejestrze) zabytków.
To znakomita informacja dla miłośników dawnej Łodzi, bowiem oznacza to, że dwie perły architektury, czyli dwie historyczne rezydencje przy ul. Zgierskiej na Bałutach znów będą ze sobą sąsiadować, zaś cały ten teren - z willami i otaczającymi je parkami - wkrótce zostanie wpisany do rejestru zabytków. Postępowanie w toku. Do czasu skandalicznego wyburzenia, do którego doszło w czerwcu 2011 roku, o obu willach niewiele było informacji. Jednak tematem zajęli się pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Zaczęli zgłębiać archiwa i ustalili podstawowe fakty z dziejów tego miejsca na osiedlu Radogoszcz. A miejsce to szczególne, bowiem na przełomie XIX i XX stulecia jego właścicielem była znana rodzina Lange, do której należała m.in. będąca złotą żyłą cegielnia, a także karczma i młyn wodno-motorowy, po których jednak nie zostało śladu. Na przykład na terenie dawnej cegielni stoją dzisiaj bloki. Włości rodziny Lange ciągnęły się aż do ul. Bema i powszechnie, nawet w urzędowych dokumentach, były nazywane "Langówkiem". Na początku XX wieku właścicielami późniejszej działki z willami byli bracia: Ernest i Leopold Lange, którzy w 1906 roku sprzedali ją swoim bliskim krewnym. Było to małżeństwo: Olga i Reinhold Lange. To właśnie oni w latach 1913-14 roku wybudowali stylową rezydencję, która stała przy ul. Zgierskiej 213 i przed rokiem została zburzona do fundamentów. Została tylko sterta gruzów. - Nadzór nad budową tej rezydencji sprawował ówczesny architekt powiatowy Franciszek Karpiński, ale nie wiadomo czy był on autorem projektu - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Łodzi. - Willa na pewno został ukończona przed pierwszą wojną światową, bowiem zachowało się zdjęcie z 1914 roku, na którym widzimy uszkodzoną przez działania wojenne rezydencję. Zdaniem Piotra Ugorowicza, między rodziną Lange z Radogoszcza a Juliuszem Lange, właścicielem słynnej willi secesyjnej przy ul. Wólczańskiej 51, raczej nie istniało pokrewieństwo, a jeśli już, to bardzo dalekie. Olga i Reinhold nie cieszyli się długo willą, bowiem w pamiętnym roku cudu nad Wisłą sprzedali ją Elzie i Alfredowi Zonerom, sami zaś w 1924 roku wybudowali dla siebie w sąsiedztwie, przy ul. Zgierskiej 215, kolejną okazałą rezydencję, która przetrwała do dzisiaj. Autorem projektu był łódzki architekt Aleksander Przecławski. Tak było do drugiej wojny światowej, podczas której tereny te, czyli osiedle Radogoszcz, zostały przyłączone do Łodzi. Na mocy dekretu PKWN nieruchomość przy ul. Zgierskiej 215 przeszła na własność Heleny i Maksymiliana Ekiertów. On był leśnikiem i biegłym sądowym, a ona - z domu Pfeiffer - była krewną (zapewne siostrą) słynnego generała Franciszka Pfeiffera - "Radwana", który walczył z bolszewikami w 1920 roku i w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Zmarł po wojnie na emigracji w Londynie, a jego ciało spoczęło na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. 
* zdjęcie willi  i materiał : www.dzienniklodzki.pl › Wiadomości
 
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza