wtorek, 3 maja 2016

Wola Rakowa - Kronika szkolna - Kurowice - Orkiestra OSP - Muzyka - cz.42 - KONIEC

Tak się kończy kronika szkolna w Woli Rakowej. Dzięki Jackowi Samcowi, który udostępnił mi ksero kroniki, mogłem od dnia 1 marca 2016 roku zamieszczać w 42 odcinkach wspomnienia i wydarzenia z historii Woli Rakowej. Kronika była pisana w latach 1909 - 1972. Nie potrafię powiedzieć, czy kronika była dalej prowadzona, być może ktoś odpowie na to pytanie? Nie chcę komentować treści, zostawiam to czytelnikom, dla mnie każda strona kroniki była bardzo interesująca!


                             To o tej szkole zamieściłem wspomnienia 73 lat (1909-72)

ROK SZKOLNY 1970/71-
- zakończył się szczęśliwie - w bieżącym roku szkolnym 1971/72   nie ma zmian personalnych - praca od pierwszego dnia jest zorganizowana - zaczynamy lekcje planowo - jest wspaniale.
Uczniowie coraz lepsi - nie napotykamy na trudności wychowawcze - mamy już wychowanych przez nas rodziców - znają nas - wiedzą iż jesteśmy wielokrotnie szorstcy, ale uczciwi w pracy i w życiu osobistym. Często przychodzą do nauczycieli rodzice i ludzie starsi po radę i pomoc - to znaczy, że mamy autorytet - a to bardzo ważne.

BRAWO OSP.
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Rakowej zakupił instrumenty dęte dla członków OSP oraz pianino i fortepian. Zorganizowano zespół - orkiestrę dętą - naukę prowadzi instruktor przysłany przez Wydział Oświaty i Kultury - jest to wysokiej klasy fachowiec, ukończył konserwatorium - jest członkiem orkiestry Polskiego radia. Chętnych jest wielu - chodzą dość systematycznie na zajęcia - oby tylko dotrwali. Pianino zostało oddane pod opiekę ob. Zenonowi Boczkowi - gospodarzowi OSP, a fortepian wstawiono do naszej szkoły. Uczniowie którzy mają słuch chętnie ćwiczą - widać wyniki. Najlepiej gra na fortepianie uczeń Stanisław Jeziorski, następnie Anna Boczek, Maria Agier, Anna Zawada, Henryka Zawada i Krzysztof Kuzik.
W nauce gry na fortepianie pomaga uczniom nowo przybyły do naszej szkoły - kolega marek Orlicz. Dzięki niemu uczniowie wiele śpiewają - a także grają w piłkę - jest on bowiem zapalonym sportowcem.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza