poniedziałek, 7 grudnia 2020

Litzmannstädter Zeitung - Łódź - Cmentarze Łodzi - Straż Pożarna - Pożary - Adolf Kargel - cz.2

 

       TYLKO TEN, O KTÓRYM ZAPOMNIANO, NIE ŻYJE


   Różne dziwne opowieści na temat naszych cmentarzy w Łodzi 

                                 Autor  Adolf Kargel

   



  

    Na cmentarzu przy ul. Ogrodowej, w jego zarówno katolickiej jak i ewangelickiej części, znajdujemy groby - pochówki dawnych niemieckich rodzin, które uczyniły Łódź wielką. Tutaj spoczywają osoby z wielkimi nazwiskami, które stały się nieodzowne w historii naszego miasta:

Scheibler, Geyer, Heinzel, Grohman, Bennich, Elsert, Kindermann, Schweikert, Steigert, Richtar, Lorenz, Biedermann, Kunitzer, Eisenbraun, Meyer, Wergau i inni.




                                                          Grób 
Ernsta Leonhardta


    Nazwisko Ernst Leonhardt* jest ściśle związane z historią kultury niemieckiej w naszym mieście. Na nagrobku niespokojnego przedstawiciela niemieckiego Kulturwi'len w Łodzi, (ur. 12 listopada 1849 w Hainichen, zm. 5 października 1917 roku we Wrocławiu) widnieją słowa:

Ten kto umarł, nie umarł

Tylko ci, którzy zapominają, nie żyją.

Ernst Leonhardt nigdy nie zostanie zapomniany!

    I nie zostanie zapomniany inny zmarły: August Utta**. jego imię pozostaje związane na zawsze z historią niemieckości, połączonej w dawnej centralnej Polsce.

    Ten Deutschtumsführer (ur. 5 czerwca 1887 r., zm. 28 grudnia 1940 r.) jest pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ul. Starorudzkiej (Artur-Meister-Strasse).

..."Wysoko brzmi ta pieśń"...

    Łódź była kiedyś miastem wielkich pożarów. Sporo z tych pożarów, większość z nich to pożary fabryk, pochłonęło wiele ofiar. Podczas akcji ratowniczej życie traciło również wielu strażaków, nie zapomniano o pożarze w fabryce Gehliga w 1904 roku, kiedy to co najmniej 12 strażaków straciło swoje życie o zawalającej się ściany. Siedmiu z nich spoczywa we wspólnym grobie na cmentarzu katolickim, pozostałych pięciu na cmentarzu protestanckim. Ośmiu zmarłych miała niemieckie nazwiska. 

    Kolejna podobna katastrofa, która na szczęście pochłonęła tylko trzy ofiary śmiertelne, miała miejsce 9 kwietnia 1924 roku. Ofiary tego tragicznego wypadku został pochowane we wspólnej mogile na katolickim cmentarzu.


Wikipedia:

* - Ernst Leonhardt (ur. 12 listopada 1840 w Heinichen w Saksonii, zm. 6 października 1917 w Łodzi) – fabrykant.

Był najmłodszym z dziesięciorga dzieci sukiennika Fryderyka i Christiany Fryderyki z domu Stein. Po ukończeniu szkoły elementarnej w rodzinnym miasteczku, kształcił się w gimnazjum w Dreźnie, a następnie odbył praktykę w fabryce włókienniczej w Grossenheim w Saksonii.

** - August Utta (ur. 5 września 1887 w Augustynowie w powiecie wieluńskim, zm. 28 grudnia 1940 w majątku we wsi Okup Wielki) – działacz mniejszości niemieckiej w Polsce, radny Łodzi, poseł na Sejm I i II kadencji (1922–1930), senator III kadencji (1930–1935).   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz