środa, 11 listopada 2015

Bitwa o Brzeziny - Artykuły dotyczące bitwy łódzkiej - 1914 - część 35

Odcinek 35 moich materiałów na temat bitwy łódzkiej z czasopism: Nowy Kurjer Łódzki, Nowa Gazeta Łódzka i Rozwój z okresu 18.08 – 31.12.1914.  
Słownictwo i stylistykę zachowałem w oryginalnej pisowni.Nowy Kurjer Łódzki – 11 listopada 1914 roku.

Piotrków – w ubiegłą niedzielę, szybujący ponad miastem aeroplan wojskowy niemiecki, rzucił na Piotrków bombę. Bomba spadła przy ulicy Bykowskiej róg Cmentarnej i trafiła w kapliczkę katolicką. Dziwnym trafem bomba nie wybuchła.

Skierniewice – Spała – dworzec w Starym Radziwiłłowie, oraz wszystkie urządzenia stacyjne zostały przez Niemców zniszczone. W Skierniewicach pałac Cesarski ocalał na skutek specjalnego rozkazu Wilhelma. Podobno ten ostatni, telegraficznie polecił, aby oszczędzono pałac skierniewicki, jak również i spalski ze względu na to, iż przed laty w lasach skierniewickich i spalskich, polował Cesarz Wilhelm.


Rozwój Łódź – 12 listopada 1914

Sulejów – przy odwrocie z Sulejowa, saperzy armii niemieckiej wysadzili pyro-
ksylinowymi nabojami, mosty kolejowe na linji kolejowej Sulejów – Piotrków, jeden pod Przygłowem, drugi zaś na rzece Pilicy. Również wysadzono w powietrze dwa mosty szosowe. Komunikacja na kolejce została zerwana. W tych dniach linia zostanie doprowadzona do porządku.

Rozwój Łódź – 16 listopada 1914

Widawa – Łask – Zeppelin – wczoraj niemiecki „Zeppelin” szybował w kierunku Widawa – Łask. Po drodze „Zeppelin” był ostrzeliwany, przy czym powłoka sterowa została uszkodzona.


Rozwój Łódź – 17 listopada 1914

Łęczyca – jak nam komunikują z Łęczycy, w dniu onegdajszym z rana, wybuchł wielki pożar, który objął kilka ulic. Czternaście posesji zostało spopielone. W płomieniach śmierć znalazło kilka osób. Straty spowodowane przez pożar znaczne. Wiele rodzin zostało bez dachu i mienia, gdyż z wielu domów nie zdołano nic uratować. Jednocześnie powstał pożar we wsi sąsiedniej Topole, którą strawił do szczętu.
Łódź – jeńcy lotnicy – wczoraj po południu przywieziono do Łodzi dwóch jeńców, lotników niemieckich, oficera i pilota, schwytanych na szosie Konstantynowskich. Lotnicy ci, rzucili przed tym na szosę bombę, która żadnych szkód nie przyczyniła.
Łódź – wczoraj wysłano do Warszawy, wszystkich rannych żołnierzy znajdujących się w łódzkich szpitalach. Liczba ich sięgała tysiąca.
Łódź – Poddębice – deportacja jeńców – wczoraj po południu przyprowadzono spod Poddębic 50 jeńców, wśród których byli żołnierze niemieccy różnej broni, oraz węgierscy i austryjaccy.
Łódź – Szadek – wczoraj o godz. 12 w nocy, pociągami tramwaju konstantynowskiego, wysłano z Szadku chorych i rannych żołnierzy. Po udzieleniu im opatrunku i pomocy na ewakuacyjnym punkcie, karetkami Pogotowia i Czerwonego Krzyża, przewieziono ich na dworzec kolei fabryczno – łódzkiej.
Łódż – samolot – na dworzec kolei Fabryczno – Łódzkiej, dostawiono aeroplan niemiecki, ujęty na polach poza Aleksandrowem. Samolot koleją wysłano do Warszawy.


 
Łódź – trofea wojenne – wczoraj przywieziono do Łodzi trofea wojenne, zdobyte na Niemcach, mianowicie cztery kartaczownice, dwie armaty, kilka wozów, naładowanych karabinow i obóz. Trofea te wysłano do Warszawy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz