poniedziałek, 9 listopada 2015

Bieg Niepodległości - Pabianice - Ppłk H.Świetlicki - 11.11.2015

Nie spodziewałem się, że temat ppłk Henryka Świetlickiego będzie interesował mieszkańców Pabianic. Po spisaniu wspomnień o tym zasłużonym dla Pabianic obywatelu pisałem do miejscowych mediów, urzędów, zero zainteresowania... Miła niespodzianka, skontaktował się ze mną kol. Robert Lewera, pasjonat historii Pabianic i okolic, sportowiec, alpinista. Jego pomysł zorganizowania Biegu Niepodległościowego w Pabianicach z połączeniem upamiętnienia zasług ppłk Henryka Świetlickiego jest godny szacunku, dziękuję !!!


                               Henryk Świetlicki jako młody Legionista.
  Henryk Świetlicki z grupą Legionistów, dolny rząd, drugi od prawej strony.

 Materiały które zaprezentowałem na blogu, są ściśle związane z ideą grupy pasjonatów historii i sportu z Pabianic. Pan Henryk Świetlicki czynnie uczestniczył w rozbrajaniu Niemców z 10 na 11 listopada 1918 roku. Urodzony w Pabianicach, zawsze myślał o swoim rodzinnym mieście, jego kariera wojskowa powodowała, że długie lata spędzał w innych miastach, koszarach, na polach bitew, innych kontynentach, szpitalach. Wrócił do Polski za zgodą generała Andersa w 1947 roku, wrócił do swoich ukochanych Pabianic. Kochał swoje miasto, chociaż lata powojenne nie były usłane różami, był izolowany inwigilowany. W jego mieszkaniu gromadzili się jego współtowarzysze broni, godzinami wspominali tamte czasy, godnymi słuchaczami byli syn i wnuczek pana Henryka, to dzięki nim mogłem napisać historię zamieszczoną na blogu. Jego talent, doświadczenie nie zostało nigdy wykorzystane..., zmarł w Pabianicach 16 XI 1973 r , jego grób znajduje się na miejskich cmentarzu. Bieg Niepodległości w Pabianicach pozwoli na lepsze poznanie życia i dokonań tak wielce zasłużonego bohatera dla Pabianic i Polski. Życzę wszystkim uczestnikom biegu pięknej pogody i atmosfery godnej tego Listopadowego Święta !!!


Event Details

Pabianice Bieg Niepodległości


Bieg upamiętniający odzyskanie niepodległości. Kto ma ochotę przyłączyć się to zapraszam.

Trasa ok 11km przebiega obok wybranych miejsc pamietających zdarzenia z 1918r oraz 1939r.

START – ul. Gdanska 6 – budynek, w którym mieściło się Gestapo a potem komunistyczny UB
# Pałac Kruschego- Endera – miejsce rozbrojenia Niemców skoszarowanych w budynkach 10 listopada 1918.
# Róg ul. Łaskiej i Torowej- tu kapral Jozef Salwa skutecznie szachował pancerne natarcia Niemców
# Park Wolności – pomnik 15 pułku piechoty „Wilków”, miejsce walk wojsk polskich, były cmentarz z I oraz II wojny
# Chechło / Karolew - miejsce walk 72. pułku piechoty im. pułkownika Dionizego Czachowskiego
# Kirkut – cmentarz żydowski przy ul. Jana Pawła II, miejsce ciężkich walk obronnych z września
# Cmentarz - kwatery wojenne żołnierzy z września 1939r
# MOK ul. Kościuszki – tu 10 listopada 1918 Polska Organizacja Wojskowa opracowywała plan rozbrojenia oddziałów niemieckich.
ZAKOŃCZNIE - Pomnik Niepodległości / Legionisty- hymn Polski.

Bieg dla osób powyżej 16 roku życia, trasa w większości chodnikami miasta zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Biegniemy w grupie tempem średnio-treningowym. Każdy uczestnik biegnie na swoją odpowiedzialność.
Strój: najlepiej biało-czerwony.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza