środa, 18 listopada 2015

Partyzanci Grupy "Ośka" - Bataliony Chłopskie - Prof. J.Moll - Kazanów - Lekarz

Jan Witold Moll (ur. 24 października 1912 w Kowalewie Pomorskim, zm. 2 czerwca 1990 we Wrocławiu) – kardiochirurg, dokonał jako pierwszy próby operacji przeszczepu serca w Polsce, bez powodzenia.
Absolwent ówczesnego gimnazjum, dziś Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Studiował medycynę w Poznaniu, Nancy, dyplom lekarza uzyskał w 1939 w Warszawie. W czasie wojny pracował jako chirurg w Radomiu, z narażeniem życia ratując m.in. żołnierzy AK. Po wojnie związany początkowo ze Szpitalem im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie stworzył Oddział Chirurgii Torakalnej, a następnie od 1 czerwca 1958 ze Szpitalem Klinicznym im. dr. S. Sterlinga w Łodzi. W 1977 został dyrektorem Instytutu Kardiologii i kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Łodzi.
Ojciec Jacka Molla – kardiochirurga dziecięcego.
Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.*Posiadam ciekawy list adresowany do profesora Jana Molla przez byłego lekarza partyzanckiej grupy "Ośka" działającej w strukturach Batalionów Chłopskich w okolicach Kazanowa. List został wysłany 27.5.1956 roku. Lekarz Zygmunt Siedlecki zwraca się z prośbą do profesora o podpisanie oświadczenia o tym, że był lekarzem grupowym w tym oddziale w latach 1943-45. Dodatkowo o potwierdzenie, że jego choroba (miażdżyca tętnic kończyn dolnych) mogła być spowodowana przebywaniem w lesie.
Nie wiem czy profesor podpisał to oświadczenie, gdyż posiadam oryginał i kopię bez podpisu....

W liście jest napisane dosłownie:
"Jestem inwalidą pracy od prawie dziewięciu lat..."
"Obecnie chodzi mi o to, aby rentę inwalidy pracy przenieść na rentę inwalidy wojennego, co da mi wiele ułatwień życiowych.."
Myślę, że profesor nie zgodził się z tokiem myślenia doktora Siedleckiego.
Wydaje mi się, że jest to wyciąganie pieniędzy, bo tych ostatnich chyba doktor zarabiał sporo.W liście pisze:
" pracuję nadal na stanowisku ordynatora oddziału w tutejszym szpitalu w pełnym wymiarze godzin i prowadzę poradnię chirurgiczną oraz prywatną praktykę"...
Pan profesor Moll, pierwszy Polski chirurg, który przeprowadził transplantację serca, był bardzo aktywnym lekarzem podziemia w czasie okupacji, pracując w szpitalu w Kazanowie.

Wiosną 1944 r. stan liczebny grupy „Ośki” przekroczył 440 osób. Wzrastał on systematycznie w wyniku masowego przypływu młodzieży rwącej się do walki z okupantem i zagrożonej aresztowaniami. Dowództwo jednostki stanęło wówczas przed alternatywą, co robić dalej z tak dużą ilością ochotników, garnących się do walki z wrogiem?
W związku z tym podjęto decyzję o przekształceniu oddziału w zgrupowanie składające się z trzech kompanii, którymi dowodzili „Boryna”, „Baca” / Tadeusz Wojtyniak / i „Hiszpan” / nazwisko nieustalone/. 

Więcej informacji pod linkiem w Wikipedii:
portalwiedzy.onet.pl/50545,,,,bataliony_chlopskie,haslo.html

* zdjęcie i życiorys:

Jan Moll – Wikipedia, wolna encyklopedia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Moll

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza