sobota, 13 lutego 2016

Łaznowska Wola - Rokiciny - Cmentarz ewangelicki

Wielokrotnie wybierałem się na cmentarz ewangelicki w Łaznowskiej Woli, jednak dopiero telefon od Pani Hanny Szurczak i jej ciekawe informacje, przyczyniły się, że odwiedziłem dzisiaj wraz z moją żoną, jeden z największych w naszym regionie cmentarz ewangelicki.
Cmentarz o powierzchni 7.000 metrów kwadratowych, a wokół niego w 80 % zachowany mur cmentarny zrobił na mnie duże wrażenie, o czym wcześniej wspominała pani Hanna.
Niespodzianką są również tablice informujące i droga prowadząca do cmentarza. Sam cmentarz nie różni się od wielu innych, które miałem okazję zobaczyć, większość zachowanych nagrobków przewrócona, metalowe krzyże wywiezione na skup złomu. Zachowało się wiele ram grobowych, te mniejszych rozmiarów przemieszczone, widać wyraźne ślady wandali. Inskrypcje na nagrobkach w języku niemieckim coraz mniej widoczne, zachował się jeden nagrobek, gdzie wyraźnie widać napisy w języku polskim i niemieckim. Bardzo ładny drzewostan, szczególnie w centrum cmentarza dwa okazałe drzewa które z pewnością pamiętają pierwsze pochówki mieszkańców pochodzenia niemieckiego, którzy zaczęli osiedlać się w Łaznowskiej Woli od roku 1800. Jak wspomniałem wcześniej, cmentarz robi duże wrażenie, czuje się nostalgię i respekt nad zachowanymi grobami. Znakomita okazja dla pobliskiej szkoły, jej uczniów i nauczycieli. Stopniowo można przywrócić piękno tego zabytku poprzez oczyszczenie terenu, zabezpieczenie pozostałych nagrobków. Warto popracować, aby następne pokolenia, które odwiedzą ten cmentarz w przyszłości, mogły w pokorze i spokoju go odwiedzać, a także poprzez tablicę informacyjną, którą można umieścić przy wejściu na cmentarz, przeczytać o historii Łaznowskiej Woli i prawie 150 lat osadnictwa niemieckiego.  Wiem, że gmina Rokiciny ma problemy z prawem własności, ja z wielką chęcią pomogę, przekaże swoje doświadczenia, które nabyłem podczas walki o cmentarz ewangelicki w pobliskim Bukowcu.
                          Tablica informacyjna i wejście na teren cmentarza.

                                            Zniszczona cmentarna studnia.

                                         Smutny widok, efekty pracy wandali....

                                            Rozkopany grób....                        Piękny nagrobek z 1870 roku, leżący w bluszczu.

                                                           Następny...

                     Rodzinny nagrobek, napisy w 90 % niewidoczne.

Piękny nagrobek Emilii Patzer zmarłej w wieku 24 lat w 1889 roku, napisy dwujęzyczne.

                                              Jeden z piękniejszych.

                  Przepiękny nagrobek z dobrze zachowanymi napisami.


      
Mur cmentarny, w kilku miejscach rozebrany, prawdopodobnie w czasach kiedy   brakowało materiałów budowlanych...  

                                    c.d.     

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza