piątek, 19 lutego 2016

Józefów - Gmina Brójce - Szkoła Podstawowa - 1923/45 - cz.1

Mam przyjemność oglądania z bliska Kroniki Szkoły Podstawowej w Józefowie.


 Historię powstania tej szkoły opisała nauczycielka i kierowniczka, pani Janina Klimowska. Niestety, w roku 1976 podjęto decyzję zamknięcia szkoły, co było "wyrokiem śmierci" dla tego pięknego stylowego budynku... Jeszcze po roku 2000 budynek szkoły był zamieszkiwany przez nauczycieli i ich rodziny. Obecnie prawie nikt z nowych mieszkańców Gminy nie zdaje sobie sprawy, widząc ruinę budynku, że kiedyś tętnił on życiem i przez 50 lat edukował miejscową młodzież....

                                            Pani Janina Klimowska


Szkoła Podstawowa w Józefowie gm. Brójce, pow. łódzki została założona w 1923 roku.
Mieściła się ona w wiejskiej chacie wynajętej u gospodarza. sala lekcyjna była mała, niska, ciemna. uczył jeden nauczyciel ob. Otocki Ludwik. Działka ziemi pod szkołę w Józefowie o powierzchni 1,12 ha nabyta została aktem rejentalnym dnia 20.III.1923 roku. od ob. Turka Stanisława, sporządzonym przez notariusza przy Wydziale Hipotecznym Sądu Okręgowego w Piotrkowie, Nr. aktu 29.
W 1927 r. staraniem Zarządu Gminy, kierownika ob. Otockiego i miejscowej ludności stanął gmach szkolny mieszczący dwie duże, słoneczne klasy, szatnię i mieszkania dla nauczycieli. szkoła była wyposażona w odpowiedni sprzęt: miała ławki, tablice, stoliki, szafę, wieszaki, mapy, obrazy, książki, bibliotekę i sporo pomocy naukowych do poszczególnych przedmiotów nauczania. za czasów okupacji niemieckiej wszystko zostało zniszczone (książki, obrazy, mapy, aparaty) a sale szkolne przerobiono na prywatne mieszkania dla Niemców. Mieszkał w nich komisarz Niemiec, człowiek zły, okrutny, był postrachem dla Polaków*. Po wypędzeniu Niemców 19.I.1925 roku zostały w szkole puste ściany bez sprzętów i pomocy naukowych, a podłogi zżarte przez grzyb.

    Tak obecnie wygląda budynek szkoły w Józefowie....., brzydkie słowa cisną na język.


                     Budynki pomocnicze, w okresie okupacji, końskie stajnie.

* w okresie okupacji na terenie szkoły znajdował się posterunek żandarmerii niemieckiej, budynki gospodarcze jak i toalety były przerobione na stajnie. Konie były środkiem lokomocji dla miejscowych żandarmów. - mój przypisek.


                                                Koniec części 1.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza