niedziela, 5 marca 2017

Śmiełów - Jarocin - Magdalena Gorzeńska - Ostrożyna - Modlitewnik - Dwór - 1852 !!!

Przepiękny modlitewnik zakupiłem w ubiegłym tygodniu!
Krzyż i zapinki ze srebra, Książka do Nabożeństwa dla Polek z 1852 roku. Miałem podobne modlitewniki, które przekazałem w prezencie do jedynego w Polsce Muzeum Modlitewników w Parznie koło Bełchatowa. Muszę się pochwalić, że założycielką tego Muzeum była moja bliska kuzynka Wiesława Piontek-Braun, zginęła tragicznie przed 3-ma laty.

Parzno: Muzeum Modlitewnika cieszy się dużym zainteresowaniem ...

archidiecezja.lodz.pl/.../parzno-muzeum-modlitewnika-cieszy-sie-duzym-zainteresow...


Jednak ten modlitewnik jest opatrzony bardzo ciekawym wpisem!
"Pamiątka od Marcina Kętrzyńskiego 1859 r. Magdalenie Gorzeńskiej- Ostrożyny. 
Przepiękna pamiątka minionych czasów, ręce mi drżały kiedy czytałem dedykację! Ile ciekawych historii wydarzyło się w tamtych czasach.

Informację o Magdalenie Gorzeńskiej, także zdjęcie dworu znalazłem pod linkiem:

Początki Śmiełowa » Ładne dwory

www.monsantopolska.pl/poczatki-smielowa.html
W 1889 roku miejscowość należała do Magdaleny Ostrorożyny Gorzeńskiej. Od końca XIX wieku własność Chełkowskich. W 1831 roku był tu Adam Mickiewicz i ...Śmiełów, lub dawniej też Śmiłów, występuje w dokumentach co najmniej od 1470 roku. Niegdyś należał do Górków, w XVIII wieku do Radomickich, a następnie przeszedł drogą dziedziczenia do Ludwiki z Koźmińskich primo voto Sokolnickiej, secundo voto Gorzeńskiej. W 1784 roku sprzedała ona Śmiełów Andrzejowi Gorzeńskiemu, regentowi poznańskiemu, który wystawił ten piękny pałac. W 1889 roku miejscowość należała do Magdaleny Ostrorożyny Gorzeńskiej. Od końca XIX wieku własność Chełkowskich. W 1831 roku był tu Adam Mickiewicz i podobno piękne widoki śmiełowskich pól dały mu impuls do sławnych opisów z pierwszej księgi Para Tadeusza. Przez kilka dziesięcioleci właścicielem Śmiełowa był Józef Chełkowski (1868-1954), pierwszy polski starosta w Koźminie w 1919 roku. Z małżeństwa z Marią z Donimirskich (1878-1960) miał czternaścioro dzieci. Z nich Franciszek (ur. 1899), powstaniec wielkopolski, i Edmund Dersław (ur. 1920) zginęli w czasie kampanii wrześniowej. Natomiast córki: Zofia Baranowska (ur. 1906) i Halina Niegolewska (ur. 1917) wraz ze swoją dwuletnią córką Wandą zginęły w czasie bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku. Przed drugą wojną Józef Chełkowski przekazał Śmiełów synowi Andrzejowi.
W 1939 roku Śmiełów był własnością Andrzeja Chełkowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 999 hektarów i miał gorzelnię.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz