poniedziałek, 1 lutego 2021

Renate Weiß - Wspomnienia - Bukowiec - Königsbach - cz.12

 

Czy rodziny które wyemigrowały można przypisać do określonych lokalizacji w południowych Niemczech, pyta Sebastian?


Otto Heike (3)pisze, że pierwsi osadnicy przybyli 2 lipca 1803 roku. Do końca tegoż roku osiedliło się już 337 osób. Wśród tych pierwszych osadników był Valentin Velker (Felker) z Niederhochstadt, bawarskiego Palatynatu z lewej strony Renu. To był przodek mojego ojca. Nawet w przypadku, jeśli moja matka mówiła o dwóch braciach Felker, którzy mieli być jednymi z pierwszych osadników. W drugim „rzucie” przyjeżdżających osadników był także Disselberger z Klein-Aspach koło Marbach / Wirtembergia, który mógł być przodkiem mojej matki. Urodziła się jako Disselberger. Friedrich Disselberger był jednym z pierwszych osadników pod koniec 1804 roku w sąsiedniej wiosce w Grünberg (Zielona Góra). Być może źle zrozumiałem moją matkę, gdy ona w 1945 roku powiedziała mi, że nazwisko Disselberger w Bukowcu/Königsbach pochodzi od dwóch braci, którzy należeli do pierwszych osadników. (3)

W drobiazgowej pracy Heike Otto nie można jednak potwierdzić, że większość łódzkich Königsbacherów pochodzi z Königsbach koło Pforzheim. (3)
Z lokalnej książki rodzinnej Königsbach koło Pforzheim, która ukazała się w 2006 roku, z listy emigrantów wynika, że w 1803 roku dwie rodziny Seefried, Johann i Conrad opuścili swoje dawne miejsce zamieszkania i skierowali się do Königsberg/Bukowca pod Łodzią z dokładną informacją o celu podróży. Mogła wyemigrować do Königsbach tylko jako cała rodzina. Jednak nazwisko ich nie pojawia się w książce „Schwabensiedlungen ...”. Nie pamiętam też, by takie nazwiska istniały w Königsberg/Bukowcu.

Dlatego bardziej prawdopodobne jest to, że strumień Miazga, przepływający obok Königsbach / Bukowca i król pruski, który mógł być ojcem chrzestnym nazwy wsi. Być może oba te czynniki odegrały pewną rolę (König – król, Bach – strumień).



                                      Mama Renate Helene Felker z domu Disselberger.


(3) – Heike, Otto: S.XII

(3) – Heike, Otto: S 112

(3) – Ebenda S.118 – 121/128

(3) – Ebenda S.123


Według Otto Heike, tylko cztery rodziny przybyły z Królewca / Bukowca koło Pforzheim, do Królewca / Bukowca i Grünberga, których nazwiska Seifert, Seefried i Krafft nie pojawiały się później w lokalnej kronice w 1945 roku. Inni, jak rodzina Rothów i Leglerów, pochodzą z Alzacji, inni, jak mój przodek Felker z Palatynatu po lewej stronie Renu.
Niektóre nazwiska nie odgrywały żadnej roli w 1945 r. (Lista gospodarstw w Königsbach i Grünberg z Otto Heike). Powodem tego jest to, że już na początku okresu osadniczego wielu osadników nie było w stanie znieść wysiłku polegającego na wycinaniu lasu i osuszaniu łąk torfowiskowych i albo przeprowadzało się i osiedlało na innych obszarach, albo wracało do swojej dawnej ojczyzny. Niektóre nazwisko również „wymarły”, ponieważ potomkowie byli tej samej płci i dlatego zmienili swoje nazwiska poprzez małżeństwo.
W najnowszej książce telefonicznej dotyczącej Sttutgartu, nazwiska, które odgrywają rolę w naszej rodzinie, to Keinath i Kiehler (Kühler).


Czy możesz babciu, powiedzieć coś o swoich rodzicach i dziadkach?


Moja mamusia urodziła się pod nazwiskiem Disselberger. Poślubiła Juliusa Felkera (akt małżeństwa moich rodziców). Więc Felker to moje panieńskie nazwisko i ma swoje korzenie w słowie „sokolnik”.
Związek między rodzinami Felker i Disselberger wyraźnie wynika z przedstawionych poniżej danych:

1. Rodzina mojej matki
Marie (ur. Bereth *) i Jacob Disselberger
Dzieci: Emma (Disselberger) i Johann Roth.
               Dziecko, Julius Roth *
               Theodor Disselberger i Olga Ohmenzetter
               Dwoje dzieci: Helmut i Lisa Ohmenzetter
               Olga (Disselberger) i Julius Schenzel
               Dwoje dzieci: Erwin i Hildegard Schenzel
               Wanda (Disselberger) i Christian Kainath
               Dwoje dzieci: Wilhelm i Lotte Kainath
               Helene (Disselberger) i Julius Felker
               Troje dzieci: Renate, Ruth i Annelise Felker


* Rodziny Bereth i Roth pochodzą z Alzacji. Inne nazwiska pierwszych osadników pochodzą z różnych miejsc w regionie Wirtembergii.



Babcia Renate Marie Felker z domu 
Kühler , na zdjęciu miała 76 lat z najmłodszym wnukiem, synem ciotki Elli, najmłodszej siostry ojca.


2. Rodzina mojego ojca
Urodzona Marie Kühler i Martin Felker
Dzieci: Martha
(Felker) i Hermann Löwenhaupt *
              Dziecko: Horst Löwenhaupt

              Julius Felker i Helene Disselberger (załącznik: akt ślubu)
              Troje dzieci: Renate, Ruth i Anneliese
             
Maria Felker i Fritz Rauh
              Dwoje dzieci: Hans i Kurt
             
Martin Felker, kawaler, zginął podczas II wojny światowej
              Elli Felker i Franz Eberl **
              Dziecko: Karl-Heinz Eberl
* pochodzący z Łodzi
** ożenił się po II wojnie światowej, pochodził z Czech, ówczesnych Sudetów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz