wtorek, 3 stycznia 2017

Rokiciny - Łaznowska Wola - Cegielnia M.Rosenberg - Judaika - Wywłaszczenie

Ciekawe ksero zdjęć nie istniejącej już  Cegielni M.Rosenberga w Łaznowskiej Woli, otrzymałem dzięki uprzejmości pracowników Gminy Rokiciny.
Mam bardzo mało informacji na temat tego obiektu. Poszukuję materiałów i informacji o M.Rosenbergu. Od znajomego, historyka opisującego ten region, Wojtka Wochny, dowiedziałem się, że M.Rosenberg był mieszkańcem pochodzenia żydowskiego.
Po otrzymaniu wiadomości od Wojtka, pojechałem do Łaznowskiej Woli, aby u źródła, dowiedzieć się więcej. Tą osobą jest 90-cio letnia, Pani Turek.
Co może Pani powiedzieć na temat cegielni w Łaznowskiej Woli?
- były dwie cegielnie, jedna po mojej stronie, druga po przeciwnej!

Chodzi mi o cegielnię której właścicielem był M.Rosenberg. Czy znała Pani tego właściciela, jego imię?
- Rosenberg był Żydem, był właścicielem tej cegielni, jego osobiście nie znałam. Mieszkał w Warszawie, natomiast pamiętam jego synów którzy go zastępowali, mieli takie pejsiki.

Jak długo działała ich cegielnia?
- oni przyjeżdżali do września 1939 roku, później już ich nigdy nie zobaczyłam. Kto prowadził cegielnie w okresie wojny nie pamiętam.

Do kiedy była ona czynna?
- tak, była czynna jeszcze kilka lat. Tylko już nie należała do nich, tylko przejęło ją państwo.
- pamiętam ją dobrze, przecież tak dużo miejscowych ludzi w niej pracowało.
- a druga cegielnia była tu (po przeciwnej stronie drogi). Właścicielem był także warszawiak,  był Polakiem, pamiętam go jak przyjeżdżał. Obie cegielnie zostały zamknięte, te działki kupili jacyś ludzie, zniknęły budynki, komin, tereny są ogrodzone..






Cegielnia w Łaznowskiej Woli została przejęta na rzecz Skarbu Państwa 30 stycznia 1946 roku. Podobny los dotknął 262 cegielni na terenie całej Polski...


ORZECZENIE NR 79 *
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 kwietnia 1949 r.
o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa.
Na podstawie art. 3 ust. 1 i 5 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt. a i § 71 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62),
orzekam:
Na własność Państwa zostają przejęte z dniem ogłoszenia niniejszego orzeczenia, przedsiębiorstwa 44 firm wymienionych w załączniku.
Wykaz siódmy przedsiębiorstw przejmowanych na własność Państwa, na zasadzie art. 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), ogłoszony w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr 21, poz. 164 z dnia 16 grudnia 1946 r., na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Łodzi z dnia 30 listopada 1946 r.
Lp.Lp. wykazuNazwa przedsiębiorstwa i siedzibaPrzedmiot działaniaUwagi
313Cegielnia "M. Rosenberg" - Łaznowska Wola, gm. Mikołajew, pow. Brzezińskiwyrób cegły
448Cegielnia Mechaniczna "Kruszów" - Kruszów, pow. Łódzkiwyrób cegły
563Cegielnia "Domiechowice" - Domiechowice, gm. Bełchatówwyrób cegły
678Cegielnia Mechaniczna "W. Oczechowski" - Krobanówek, gm. Zduńska Wolawyrób cegły
* Materiał:

M.P.1949.A-35.507 - prawo.pl

www.prawo.pl/m-p-akt/-/dokument/M.P.1949.A-35.507/16830408/79020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz