sobota, 14 stycznia 2017

Wojciech Wochna - W sprawie historycznej Metryki Łaznowskiej Woli - Rocznik Łódzki - 2015

Mam przyjemność zaprezentować pracę Pana Wojciecha Wochy pod tytułem: W sprawie historycznej Metryki Łaznowskiej  Woli -  Rocznik Łódzki - 2015. 
http://roczniklodzki.uni.lodz.pl/roc…/Rocznik_Lodzki_63.pdf…




                                                              Wojciech Wochna

SILVA RERUMWojciecha Wochny

www.wwochna.republika.pl/


Dwukrotnie czytałem ten znakomity materiał, doskonałe zdaję sobie sprawę, ile trudu kosztowało tego napisanie! Profesjonalna praca, wczoraj nie omieszkałem zadzwonić do autora i bezpośrednio pogratulować. Jednocześnie poinformowałem Wojtka, że zamieszczając ją na moim blogu, będzie możliwość zaprezentowania jej większemu gronu czytelników, a w szczególności mieszkańców Gminy Rokiciny.
Równocześnie, chcę zareklamować profil na Facebooku:
Ratując pamięć - Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego
Pani Hania Szurczak jest mentalnie związana z tymi okolicami, jej przodkowie ze strony Mamy urodzili się w Łaznowskiej Woli:
W Łaznowskiej Woli urodziła się i prawdopodobnie tam też zmarła Wilhelmina Wudel, z domu Wudel, rocznik 1842. Zmarł, prawdopodobnie też tam, jej mąż, Krzysztof Wudel, rocznik 1837. Zajmuję się historią, przeprowadza bardzo ciekawe wywiady z osobami, które zajmują się renowacją cmentarzy ewangelickich na terenie całej Polski. Zapraszam zatem na ten ciekawy profil!
Pani Hania Szurczak napisała na swoim profilu:
Moi Drodzy, ponieważ ostatnie materiały Andrzeja, dotyczące historii Łaznowskiej Woli były niezwykle poczytne, proponuję dziś lekturę interesującego artykułu, który pojawił się w Roczniku Łódzkim z 2015 roku. Mówię tu o artykule pana Wojciecha Wochny, zatytułowanym „W sprawie historycznej metryki Łaznowskiej Woli”.(strony: 207 - 220) Ze zdumieniem odkryłam, że sprawa nazwy miejscowości może być tak zawiła. Ba! Rozwikłanie zagadki, opierające się na analizie całej masy tekstów źródłowych, może przynieść bardzo wymierne i ważkie wnioski. Na przykład taki: „W miejscu powstawania Łaznowskiej Woli nie mogło być żadnej wcześniejszej (zamieszkałej) wsi polskiej, tym bardziej, że przed powstaniem Grömbachu nazwa Łaznowska Wola nie istniała”. Jeśli zainteresował Was ten wniosek i chcielibyście poznać jego źródło – polecam lekturę artykułu. http://roczniklodzki.uni.lodz.pl/roc…/Rocznik_Lodzki_63.pdf…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz