poniedziałek, 12 listopada 2018

Sieradz - Pomnik Piłsudskiego - Harcerz - Żołnierz - Synagoga - 1957

              Malutkie zdjęcie kupione kilka lat temu na giełdzie samochodowej w Łodzi, przeleżało w moich archiwach... Zacząłem szukać historii pomnika na forach, okazuje się, że jest bardzo ciekawa. Także komentarze uzupełniają jego historię, jeśli to prawda o materiale budowlanym pochodzącym z nieistniejącej Synagogi, tym bardziej jest to ciekawe!
Losy pomnika Józefa Piłsudskiego w Sieradzu.....
W Sieradzu miejscem, gdzie odbywa się większość uroczystości patriotycznych jest skwer pomiędzy ulicami Kościuszki i Żwirki Wigury. Tam też stoi okazały pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Sieradzu miejscem, gdzie odbywa się większość uroczystości patriotycznych jest skwer pomiędzy ulicami Kościuszki i Żwirki Wigury. Tam też stoi okazały pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Jest to już drugi pomnik poświęcony jednemu z największych Polaków. Pierwszy ufundowali sieradzanie w latach 1927-28. Stanął on na na Skwerze Tadeusza Kościuszki, w miejscu, gdzie na placu kozackim Rosjanie wieszali Powstańców 1863-1864 roku, a w 1910r. Rosjanie zbudowali cerkiew. Tamten pomnik zbudowany został z różowego chęcińskiego piaskowca.
We wrześniu 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Do Sieradza wkroczyli Niemcy. Mimo, że w czasie okupacji wydali wojnę wielu pomnikom, to nie zniszczyli bryły pomnika sieradzkiego. Zatarto wówczas jedynie zaprawą wapienną wizerunek głowy Marszałka na owalnym medalionie tak, że był niewidoczny. Tabliczkę ktoś zdjął i ocalił. Także medalion z głową Marszałka został ocalony choć nie wiadomo kiedy i przez kogo.
Tak zmieniony pomnik stał na skwerze Pomnik ten w okaleczonym stanie stał na skwerze do 1948 r. Wtedy właśnie rozmontowano go, a prostokątne bloki w części zostały zużyte na obelisk Adama Mickiewicza w nowym parku, a w części na obelisk upamiętniający udział Chorągwi Sieradzkiej w bitwie pod Grunwaldem. Reszta bloków przez długie lata leżała wzdłuż ul. Żwirki i Wigury.
W miejscu pomnika Marszałka w 1949 r. ufundowano pomnik wdzięczności dla Armii Czerwonej i dla tych, którzy utrwalali „władzę ludową”.
Tak było do 1991 r. Zarząd Miasta, kierowany przez Prezydenta Janusza Marszałkowskiego, uchwałą nr 33/91 z 9 IV 1991r. zdecydował, że Marszałek Józef Piłsudski wrócił na dawne miejsce. Nowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego został uroczyście odsłonięty w dniu 3 Maja 1991 roku....
Tekst powstał w oparciu o artykuł A. Ruszkowskiego "Z dziejów pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sieradzu", Na Sieradzkich Szlakach, nr 1/2008 *

Wojciech Malczewski Z tym pomnikiem w latach 1949-1991 to chyba nie do końca tak było. O ile mnie pamięć nie myli, to przed nastaniem pomnika w obecnej wersji był bardzo podobny, zresztą możliwe, że kolumna obecnego jest kolumną z tego poprzedniego. Był on poświęcony m. in wdzięczności Armii Czerwonej, choć nie tylko. Szczegółów z tablicy nie pamiętam, ale najważniejsze jest, że tablice obecne teraz na pomniku są tablicami, które były poprzednio, tyle, że zamieniono je stronami. Jeśli spojrzy się na nie od wewnątrz, tzn. od strony kolumny, to można odnaleźć stare napisy.
Zarządzaj
Lubię to!Zobacz więcej reakcji
Odpowiedz1 l
Wojciech Kowalczyk Tak było. Jeśli mnie pamięć nie myli to w 1984r Stary pomnik otoczono wysokim parkanem z desek , i zburzono. Wystawiono ten w obecnej postaci - z innymi napisami i CHYBA o jeden "klocek" wyższy.
Zarządzaj
Lubię to!Zobacz więcej reakcji
Odpowiedz1 l
Gocha Ejchman To ja dodam, jeśli i mnie pamięć nie myli :) iż projektantem współczesnej wersji podobizny Marszałka jest nauczyciel pobliskiego liceum Pan Zbigniew Lubczyński (znany jako Pędzel")... podkreślam: JEŚLI MNIE PAMIĘĆ NIE MYLI:D
Zarządzaj
Lubię to!Zobacz więcej reakcji
Odpowiedz1 l
Janusz Wawrzyniak Przed pomnikiem na tym placu stała przed wojną synagoga z której niektóre elementy zostały użyte do budowy pomnika i wystroju tego parku czytałem o tym chyba w na sieradzkich szlakach


* Materiał pochodzi z:
Losy pomnika Józefa Piłsudskiego w Sieradzu..... W Sieradzu miejscem, gdzie odbywa się większość uroczystości patriotycznych jest skwer pomiędzy ulicami ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz