piątek, 23 listopada 2018

Zabytki województwa łódzkiego - Dwory - Zajazdy - Dobrenice - Piotrków - Dwór - Park - Kapliczka - 1948 - cz.4

    Ponad półtora roku minęło, kiedy "przeprosiłem się" z książką:
Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat Piotrkowski - Województwo Łódzkie. Praca zbiorowa uczestników obozu naukowego w Sulejowie k.Piotrkowa w 1948 roku.
    W ponad 330 stronach materiału, są bardzo dokładne opisy dworków, zajazdów, kościołów i innych zabytków z terenu województwa łódzkiego. Znakomity materiał dla poszukiwaczy historii.
    W pierwszym odcinku z marca 2017 roku opisałem książkę troszeczkę dokładniej:

Zabytki województwa łódzkiego - Dwory - Zajazdy - Piotrków - Bełzatka - 1948 - cz.1 ( strony 74 i 75)

    Dzisiaj prezentuję wieś DOBRENICE,  położoną 30 kilometrów od Piotrkowa. 

 

                                                   Skan nr. 1

 

                                              DAWNY DWÓR I PARK.
      Dwór prawdopodobnie z końca w. XVIII, przebudowany. Mocno podniszczony. Położony na zach. od wsi, w parku. Zwrócony frontem ku południu. Modrzewiowy, wzniesiony na zrąb, z przyciesią na podmurowaniu; zachodnia połowa ściany pd. i część ściany zachodniej murowana z cegły. Potynkowany. Parterowy, zabudowany na planie prostokąta (skan 1), z kwadratową piętrową przybudówką przy ścianie pd. przesuniętą na prawo od środka. Wnętrze dwutraktowe: w traktach na przemian izby jedno - i dwuokienne. Plan dworu wykazuje układ przedłużonego ku zachodowi czworaka lub sześcioraka. Przybudówka wzmocniona na parterze, na przednich narożach, murowanymi filarami; jej piętro stanowi drewniana wystawka. Elewacja pn (skan 2) podzielona rytmicznie płaskimi półsłupkami, wypadającymi w przedłużenie ścian wewnętrznych. Wiązanie dachowe dwustolcowe. Dach łamany polski z szerokim okapem, kryty gontem.

                                                              Skan nr.2

     Pozostałości parku z 1 połowy XIX w.; altana grabowa i równoległa do dworu aleja akacjowa. D parku prowadzi od południa aleja kasztanowa.
                                              KAPLICZKA PRZYDROŻNA
     Przy drodze u wylotu alei kasztanowej, w pobliżu dworu. Z w.XIX. Murowana z cegły, bielona, czworościenna z wnęką, z czterospadowym daszkiem dachówkowym. We wnęce figura św. Jana Nepomucena, z drzewa polichromowanego, z XVII/XIX w.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza