piątek, 23 listopada 2018

Zabytki województwa łódzkiego - Gościnna - Piotrków - Dwór - Kapliczka - 1948 - cz.5

      Materiał w całości pochodzi z książki:
Zabytki Sztuki w Polsce - Inwentarz Topograficzny IV - Powiat Piotrkowski - Województwo Łódzkie. Praca zbiorowa uczestników obozu naukowego w Sulejowie k.Piotrkowa w 1948 roku.

      Niestety, ten piękny dwór zniknął na zawsze w latach 60-tych XX wieku... , przetrwał wojenne pożogi.., komunistycznej niestety nie, smutne...Ciekawe, czy chociaż przetrwał kapliczka z XVIII wieku? - proszę o info w tym temacie.

                                                             GOŚCINNA 
                                                 Wieś 18 km pd. od Piotrkowa

                                                             DAWNY DWÓR


                                                              Skan nr.1

        Położony na pd. - wsch. skraju wsi, w parku z w.XVIII. Zwrócony frontem na pd. Drewniany, wzniesiony na zrąb z przyciesią na wysokim tynkowanym podmurowaniu z cegły i kamienia; deski szalowania bielone. założony na planie prostokąta (skan 2) z późniejszymi dobudówkami z różnych czasów, ze wszystkich stron. Parterowy, z wysokimi piwnicami od wsch. i piętrowymi wystawkami na osi. 
        Wnętrze dwutraktowe z sienią na osi (obecnie przepierzoną), zamienione przez późniejsze podziały. Dwie wielkie piwnice pod wsch. częścią dworu biegną obok siebie, równolegle do osi podłużnej budynku. Sklepienie każdej z nich składa się z trzech przęseł żaglastych przydzielonych szerokim łękiem; piwnica pd.-wsch. podzielona na mniejsze części. Wiązania dachu łamanego polskiego o częściach starych, uzupełniane. Płatwiowe o dwóch stolcach bocznych (skan 3); górne więzary krokwiowe z belką dolną leżącą na płatwiach nadstolcowych, rozparte jętą podtrzymaną wzdłużnie przez stolec, fragmentarycznie zachowany. dwa kominy boczne; wsch. łączy się z wędzarnią i kuchnią w piwnicy. 
       Zewnątrz (skan 1) dwór oszalowany pionowo deskami; górą biegnie gzyms podokapowy. Elewacje dłuższe siedmioosiow; od pd. ganek z wystawką, podobny ganek od pn. został zniesiony przez przybudówkę. dach kryty gontem częściowo poszytym słomą.


                                                                           Skan nr.2

                                                                   Skan nr.3
                                                 
                                             KAPLICZKA PRZYDROŻNA 
     Położona na pd. skraju wsi przy rozwidleniu dróg: do wsi, do Gorzkowic i do Sobakówka. Murowana z cegły (skan 4), częściowo potynkowana i bielona. Czworościenna, z cokołem i wnęką krytą stropem. daszek namiotowy gontowy. Częściowo zrujnowana. Na cokole tablica kamienna z napisem rytym, źle czytelnym: Roku 1797. Założ. przez/ Stanisława Nagu..iego/ 1846 (?) O............. Sokołows.. - We wnęce posąg matki Boskiej, drewniany, rokokowy.

                                                                     Skan nr.4
 

      
    
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz