środa, 7 kwietnia 2021

Otto Heike - Wiączyń - Wiontschin - Nowosolna - Neu Sulzfeld - Historia powstania

 

   Dobra znajoma Agnieszka Danielewicz zamieściła na stronie Andrespola bardzo ciekawy film dotyczacy Wiączynia. Nie chciałem być do "tyłu" i na gorąco przetłumaczyłem tekst z książki Heike Otto 150 LAT SCHWABENSIEDLUNGEN IN POLEN 1795-1945 na stronach 88-95 związany z historią Wiączynia. Jest to pierwsza część, zapraszam na następną, nie mniej ciekawą!

  

Agnieszka Danielewicz
 udostępniła link.


                      WIĄCZYŃ ( WIONCZYN)


    Budowa i inwentaryzacja szwabskiej kolonii Neu – Sulzwfeld w Lesie Wiączyńskim opóźniła się, ponieważ teren przeznaczony pod kolonię rozciągał się w jej południowo-wschodnim narożniku do zamieszkałej przez polskich rolników wsi Dolny Wiączyń (Nieder-Wiontschin), a na zachód od niej do miejscowości Ober-Wiączyń. Były to dwie małe wioski w środku lasu państwowego. Obok znajdował się Górny Wiączyń (Nieder-Wiontschin) Folwark, w którym zniewolni chłopi musieli pełnić służbę na pierwszej linii. Na obszarze Dolnego-Wiączynia przeznaczonym pod nową osadę niemiecką swoje gospodarstwa posiadali następujący rolnicy: Antoni Przybył, Franciszek Kiełczewski, Ignacy Maciejszak, Adam Gabarra, Piotr Przybył, Jan Soldat, Barek Gabarra, Józef Bacza, Jan Szurek (Żurek), Wawrzyn , Józef Garbarra, Wincenty Mierzyc, Augustyn Ruszak, Georg Lorenz i Paul Wiedemann. Dwaj ostatni rolnicy to prawdopodobnie rolnicy niemieccy, przynajmniej byli pochodzenia niemieckiego. Dotychczasowe badania nie były w stanie niczego ustalić na temat tych dwóch rolników ani tego, czy byli oni zobowiązani do wykonywania obowiązkowej pracy w folwarku. Podczas przesiedlania polscy rolnicy otrzymywali takie same korzyści, jak nowi osadnicy niemieccy. Rząd pruski wyraźnie nakazał, aby „translokacja chłopów odbywała się w taki sposób, aby nie mogli narzekać na naciski i nie czuli się zdegradowani w stosunku do cudzoziemców”. Teren przeznaczony dla przesiedlonych rolników, o ile był to obszar leśny, został oczyszczony na koszt rządu. Budynki mieszkalne i gospodarcze przesiedlonych rolników również powstawały na koszt państwa. Ponadto otrzymali „dar łaski” od 20 do 100 Reichstalarów i tych, którzy zostali umieszczeni w głębi lasu przez 6 lat zostało zwolnionych z płacenia podatków. Podobnie jak osadnicy niemieccy byli teraz wolnymi chłopami i nie świadczyli żadnych niewolniczych usług w od 6 stycznia 1804 r. Następujące oświadczenie zawiera: a przydzielone im nowe stanowiska są dziedziczne i szczególnie im nadane, na wyłączną własność, z największą wdzięcznością i każdy chce, aby byli godni tej łaski".


    Przeniesienie polskich rolników z Dolnego-Wiączynia do nowo powstałego Nowego-Wiączynia kosztowało państwo pruskie 11.801 Reichstalarów i 8 groszy, z czego koszt budowy wyniósł 10.879 Rth. i 8groszy. Rozmiar i koszt 4 odwiertów studni 922 Rth. Nie dotyczy to drewna konstrukcyjnego, które zostało bezpłatnie dostarczone z lasów państwowych. Ponadto przesiedleni polscy rolnicy otrzymali kolejne 60 Rth. na zakup narzędzi kowalskich do nowej wioski. Przesiedlenie chłopów polskich przebiegło bez trudności, jednak oznaczało opóźnienie w powstaniu nowej szwabskiej kolonii. Po wysiedleniu polskich rolników należało zburzyć dotychczasowe budynki mieszkalne i gospodarcze, gdyż w zastanym stanie nie mogły zostać przejęte przez osadników niemieckich.


    Do 1806 r. projekt osadniczy dla Wiączynia przechowywany był w aktach jako część Nowosolnej (Neu-Sulzfeld). Dopiero 18 lutego 1806 r. Izba Warszawska przekazała do Wydziału Finansowego w Berlinie projekt nowego kompleksu wiejskiego. Zakładało to utworzenie 37 nowych stanowisk osadniczych w Górnym Wiączyniu i 9 w Dolnym Wiączyniu. Plan osadniczy potwierdzono 3 kwietnia 1806 r. Planowany teren pod nową osadę składał się tylko z niewielkiej części gruntów ornych należących wcześniej do polskich rolników w Dolnym-Wiączyniu oraz części z likwidowanych gospodarstw, z których zdecydowaną większość stanowiły lasy.


    Ponieważ planowanie nowej osady Wiączyń zakończyło się ostatecznie dopiero w 1806 r., a więc w czasie, gdy wyłaniał się już upadek administracji pruskiej w Polsce, a potem również pod koniec roku, powstanie nowej osady wiązało się z wielkimi trudnościami. Pod koniec 1806 r. w Wiączyniu osiedlili się tylko nieliczni rolnicy, którzy nie znaleźli miejsca Nowosolnej - Neu-Sulzfeld. Rozwój osady prowadzony był głównie przez administrację polską w czasach Księstwa Warszawskiego. Dokładne dokumenty sporządzone przez władze pruskie podczas budowy nowej osady zaginęły dla Wiączynia w czasie zawirowań napoleońskich, tak że nie można podać dokładniejszych informacji o pruskich pracach budowlanych w tej osadzie. Jak stwierdza Michael Schmitt w swojej pracy „Dialekt i historia osadnictwa szwabsko-nadreńskich wsi frankońskich w pobliżu Litzmannstadt” na s. 192, plan kompleksu wiejskiego Wiączyń został przekazany polskiemu właścicielowi ziemskiemu Dziedzickiemu na polecenie Napoleona. To sprowadziło plan do Warszawy. Od tamtej pory nic nie wiadomo o jego pozostałości.
Jednak ważne informacje o osadnikach w Wiączyniu z okresu do 1846 r. zawarte są w aktach dotyczących kupna i sprzedaży ziemi w Wiączyniu w Archiwum Skarbu Państwa. Po tym okresie we wsi można było znaleźć następujących właścicieli ziemskich z tego okresu, bez dalszych szczegółów, czy jest to Wiączyń Górny czy Dolny:

Nr.

Nazwisko, imię

Pochodzenie

Przyjazd

1

Fischer Adam

Lachen, bayerische Pfalz

1816

2

Fetz, auch Vötzsch gen.

Ostdorf/Wtb.


3

Weidemann Jacob

Leimen, Baden


4

Rode Johann

Berlberg, Parleberg, Preußen

10.6.1819

5

Roth Adalbert

Lachen, bayerische Pfalz


6

Wolferam Johann

Bayrond, Bayern (Pfalz)

1819

7

Hildesheim Nikolaus

Sandhausen, Baden


8

Eßlinger Karl

Littingen/Wtb.


9

Brust Karl

Dürckheim bei Seebach.


10

Brust Ludwig

Dürckheim bei Seebach.


11

Zelt jakob

bayerische Pfalz


12

Lechner Andreas

Sandhofen, Baden                             

1819

13

Neumann Gottlieb

Dymaszewo im Posenschen


14

Mees Johann

Lachen, bayr.Pfalz

1818

15

Hoffes Johan

Neustadt, bayr.Pfalz


16

Reiser Georg

bayerische Pfalz


17

Kraus Johann

Baden


18

Seiler Johann Carl

Stryan, Preussen


19

Krieg Nicolaus

Kindenheim, bayr.Pfalz


20

Hoenes Johann Georg

Münchenngen


21

Weik Peter

Hambach, bayr.Pfalz


22

Fuchs, Johann Peter

Schönborn


23

Bergsträßer Friedrich

bayr.Pfalz

1802

24

Mees Georg

Lachen, Bayern


25

Theobald Lorenz

Lachen, Bayern


26

Mann Jacob

Württenberg


27

Käßler Wilhelm

Liegnitz


28

Ehrhardt Theodor

Württenberg

1803

29

Weilbach Philip

Württenberg

1846

30

Nofer, Johann Friedrich

Württenberg

1800

31

Morginweg Johann

Tagersheim /Wtb.


2

Reiter Jakobine

Tagersheim /Wtb.


54

Scheible Michael

Crespach


55

Schwab Mathias

Crespach



Kirchenakten: Ober - Wiączyń



33

Breier Michael

Jemelnik?


34

Freyer Johann

Dossenheim Baden


35

Jäger Friedrich

Karlruhe Baden


36

Korb Johann Heinrich

Steinalben


37

Kullmann Karl

Neu-Württenberg


38

Krieg Michael

Kindenheim


39

Krittmann Philip

Wiesloch, Baden


40

Rennspieß Wilhelm

Ratzenburg


41

Reiser Johann Georg

Pleisweiler


42

Roth Johann Georg

Lachen


43

Schütz Johan Heinrich

Sandhausen


44

Schwamm Christ

Deckenheim


45

Brickert Adam

Beiersdorf


46

Ketterer Christian

Schabenhausen


47

Ketterer Josef

Schabenhausen


48

Klein Nicolaus

Rest-Castell


49

Lenz Johann

Neu-Württenberg


50

März Johann

Thyringen


51

Reiser Wagner

Pleisweiler


52

Ledermann Peter

Langsweiler


53

Meier Reinhold

Nußloch







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz