W moich zbiorach znalazłem 88-stronicowe czasopismo-książke nakładem Towarzystwa Przyrodniczego im. Stanisława Staszica w Łodzi - rocznik 1932. Jest w niej sporo ciekawych artykułów z lat 30-tych ubiegłego wieku, m.in. autorstwa Kazimierza Kotkowskiego z Radomska:
Z DZIAŁALNOŚCI CENTRALNEJ PRACOWNI PRZYRODNICZEJ W RADOMSKU
Cały artykuł ma 6 stron, zainteresowanym jestem w stanie wysłać skany.
Pierwszą Szkolną Pracownia Przyrodniczą w Polsce po odzyskaniu niepodległości powstała w Wilnie w 1921 roku. W tym samym roku także Łódź otrzymała podobną placówkę. W Radomsku istniało 6 szkół powszechnych bardzo ubogich w sprzęt pomocniczy do nauki nie tylko takich przedmiotów jak fizyka czy chemia, lecz także przyroda. W roku 1928 powstała myśl o stworzeniu na terenie radomska pracowni centralnej. marzenia spełniły się w dniu 24 marca 1930 roku kiedy swoje podwoje otworzyła Centralna Pracownia Przyrodnicza. Mały budżet w wysokości 5.000 zł, nie wystarczał na wszystko. W Radomszczańskiej Pracowni w okresie 24.III.1930 do 28.VI.1931 wykonano takie przyrządy, jak: piecyki do suszenia (metalowe), podstawki do probówek, dźwignie drewniane, kołowroty, przyrządy kulkowe, naczynia połączone, przyrządy do wskazania ciśnienia na boki i wiele innych potrzebnych przyrządów.
O potrzebie takiej placówki niech świadczy tabela poniżej:
Ogółem w drugim okresie z pracowni skorzystało 22.483 uczniów i uczennic, którzy w tym okresie wykonali około 60.000 własnoręcznych ćwiczeń.
Gabinet biologiczny Centralnej Pracowni Przyrodniczej w Radomsku. Fot. M.Dłubak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz