środa, 15 lutego 2023

Bukowiec - Königsbach - Adolf Eichler - Akt erekcyjny - Kościół - 1917

 

Jestem w trakcie tłumaczenia książki o Bukowcu z 1917 roku. Jej autorem jest  Adolf Eichler, książka nosi tytuł: Die deutsche Ansiedlung Königsbach.

Na stronach 27-28 jest zamieszczony tekst aktu erekcyjnego który został złożony uroczyście w fundament budowanego kościoła ewangelickiego.

Niestety kościół został rozebrany w latach 50-60 ubiegłego wieku, co stało się metalową tubą i aktem erekcyjnym pozostanie tajemnicą.... Podobny przypadek spotkał akt erekcyjny złożony pod budowę remizy OSP w Bukowcu. Ktoś w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku "przygarnął" dla siebie. Na szczęście pozostał skan, który zamieściłem na moim blogu, we wcześniejszym materiale..



Wydawca: Lodz : Deutscher Verein, 1917 (Lodz : Druck Hessen und Manitius)



Po modlitwie i pieśni pastor Schmidt poprosił przedstawiciela Konsystorza Luterańsko-Augsburskiego w Warszawie, pastora Geißlera, o odczytanie aktu erekcyjnego budynku. Brzmienie tegoż to:

"Piętnastego lipca roku tysiąc dziewięćset siedemnastym po narodzinach naszego Zbawiciela i Odkupiciela Jezusa Chrystusa, w trzecim roku największego pierścienia narodów, jaki historia świata ma do odnotowania, wojny Niemiec, Austro-Węgier i ich sojuszników, Turcji i Bułgarii, przeciwko Rosji, Francji, Anglii, Włochom, Rumunii, Japonii, Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej i ich sojusznikom ze wszystkich pięciu kontynentów, tutaj w miejscowości Königsbach, w miejscu, w którym jest uwieczniony ten dokument, został położony kamień węgielny pod budowę kościoła luterańskiego.

    Kościół zostanie zbudowany w miejscu, gdzie stał stary kościół ewangelicko-luterański, zbudowany przez przodków obecnych mieszkańców wsi Königsbach, którzy wyemigrowali z Królestwa Wirtembergii w 1803 roku, kiedy kraj ten był prowincją Królestwa Prus za panowania króla Fryderyka Wilhelma III, ale który został spalony przez Rosjan podczas ich odwrotu z tej wsi w grudniu tysiąc dziewięćset czternastego roku, wraz z osiemdziesięcioma pięcioma gospodarstwami należącymi do niemieckich kolonistów.

    Kamień węgielny pod Nowy Kościół został położony w momencie zajęcia tych terenów przez wojska niemieckie, a Polska, która do tej pory była prowincją rosyjską, została ponownie podniesiona przez zwycięskie mocarstwa centralne do rangi samodzielnego Królestwa Polskiego.

    Rządzącym władcą Rzeszy Niemieckiej jest cesarz Wilhelm II. Generalnym gubernatorem okupowanych terenów jest obecnie generał kawalerii Erz. von Beseler z siedzibą w Warszawie, a szefem administracji cywilnej tego obszaru jest Erz. von Kries ibidem.

    Wieś Königsbach, która po polsku nazywa się Bukowiec, należy do komornictwa Brojce, powiat Łódź i jest parafianką parafii ewangelicko-luterańskiej w Pabianicach.

    Gubernatorem wojskowym guberni łódzkiej jest obecnie Generalleuntant von Schmitt, komendantem policji cesarsko niemieckiej dla okręgu administracyjnego Łódź jest Rittmeister Dr. Loehrs, starostą powiatu łódzkiego jest Rittmeister von Kessel.

    Generalnym Superintendentem Warszawskiego Okręgu Konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego, obejmującego pięć okręgów kościelnych, warszawski, kaliski, piotrkowski, płocki i augustowski, był w Warszawie pastor Julius Bursche, ponieważ jednak z nieznanych jeszcze przyczyn wyjechał do wewnętrznej Rosji przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Warszawy latem 1915 r., jego zastępcą jest w Łodzi pastor Konsistorialratu Rudolf Gundlach. Kuratorem okręgu kościelnego Piotrkowa, do którego należy zbór luterański w Pabianicach, a tym samym wieś Königsbach, jest pastor senior W.B. Angerstein w Łodzi; pastorem zboru luterańskiego w Pabianicach jest Rudolf Schmidt.

    Kościół budowany jest ze składek kolonistów, datków kolegów protestantów z bliska i daleka, wsparcia Komendy Policji Cesarsko Niemieckiej w Łodzi oraz znacznego wkładu Stowarzyszenia Gustawa Adolfa, które ma swoją siedzibę w Lipsku.

    Połączony z kościołem budynkiem pośrednim, wznoszony jest jednocześnie budynek szkolny.

    Plan budynku sporządził królewsko-pruski architekt rządowy Schräder, obecnie przebywający w Łodzi. Prace budowlane wykonała firma Werander Arndt w Łodzi.

    Dyrektorami szkoły są: Aleksander Egler, Karl Rauh i Karl Bieler.

    W skład komitetu budowy weszli: kościelny Alexander Egler, Adam Felker, Johann Felker, Martin Majer, Karl Roth, Karl Ham i Karl Wildemann.

    Wśród potomków imigranckich niemieckich osadników w Königsbach zachowano nie tylko wierną wiarę ewangelicko-luterańską, ale także tradycyjny niemiecki język ojczysty, nawet z dialektem szwabskim, niemieckie zwyczaje i tradycje w niezmienionej formie przez ponad sto lat, aż do położenia tego kamienia węgielnego.

    Z Bożą pomocą niech potomkowie tej rodziny również zachowają swoją protestancką wiarę i niemieckie dziedzictwo! Niech Bóg tak uczyni!"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz