wtorek, 12 stycznia 2016

Będków - Gazeta - Rodzina Szychowskich - Kościół - Chór - 1951

W dniu dzisiejszym, miałem wielką przyjemność gościć w domu Pani Alicji Jatczak. Byłem mocno ograniczony czasem, jednak po 3 godzinnym spotkaniu, jeszcze w drzwiach wyjściowych, prowadziliśmy pasjonujące rozmowy dotyczące historii Będkowa. Bardzo dużo dowiedziałem się po tej wizycie, Pani Alicja jest osobą niezwykle miłą, i w dosłownym tego słowa znaczeniu: encyklopedią z tematu Gmina Będków ! Po tej wizycie mam głowę pełną informacji, czy będę w stanie to wszystko spisać i przekazać czytelnikom, już teraz mam wątpliwości! Mogę tylko podziękować córce Pani Alicji, Edycie która zrobiła bardzo dużo, aby to spotkanie mogło się odbyć, dziękuję Edytko !!
Obecnie przedstawię artykuły prasowe w których jest opisywany Będków lub jego mieszkańcy. Myślę, że większość mieszkańców nie miała możliwości zapoznania się z nimi. Na pierwszym planie występuje Rodzina Szychowskich, bardzo ceniona i szanowana w będkowskiej społeczności. W tygodniku katolickim Niedziela w Częstochowie, nr. 35 z dnia 2 września 1951 roku' ukazała się notatka pod tytułem: 
RZADKI JUBILEUSZ 
" W dniu 1 lipca br. osada Będków, pow.brzezińskiego przeżywała niezwykłą uroczystość. Miejscowy organista p. Piotr Szychowski obchodził pięćdziesięciolecie nieprzerwanej pracy na stanowisku organisty-chórmistrza w parafii będącej jego pierwszą posadą. W tym dniu uroczystą sumę na intencję jubilata odprawił jego syn ks. dr. Jan Szychowski w asyście alumnów łódzkiego Seminarium Duchownego. Okolicznościowe kazanie wygłosił miejscowy proboszcz ks. Nikodem Szemborski. Podczas mszy św. miejscowy chór założony przed 50-ciu laty przez jubilata wykonał jedną z jego kompozycji, Mszę łacińską na cztery głosy mieszane pod batutą kompozytora. Zaznaczyć warto, że p. Piotr Szychowski pierwszy skomponował 4-głosową Mszę polską do tekstu tłumaczonego dosłownie z Mszału, która ukazała się drukiem"

Gazety, lub ich wycinki były własnością pana Piotra Szychowskiego, który osobiście przekazał je w godne ręce pani Alicji. Dzięki temu mogę je dzisiaj zaprezentować państwu te materiały w kilku częściach ! 
Liczę, że otrzymam od czytelników sporo wiadomości i informacji o życiu członków tej tak bardzo zasłużonej w dziejach Będkowa rodziny. 

Pani Edyta Jatczak zamieściła na Facebooku komentarz ze zdjęcie groby rodziny Szychowskich, dziękuję !! 
Zarówno Jan jak i Piotr Szychowscy, bohaterowie tego artykułu spoczywają w rodzinnym grobowcu.Komentarze
Edyta Jatczak
Edyta Jatczak Rodzina Szychowskich pochowana jest na będkowskim cmentarzu
 
Będąc przy grobowcu rodziny Szychowskich, zamieszczam skan nekrologu który ukazał się w Dzienniku Łódzkim w dniu 12 maja 1981 roku


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza