sobota, 30 stycznia 2016

Będków - Gdańsk - Manifestacja - Straż Pożarna - 1936

Bardzo ciekawy dokument dotyczący organizacji manifestacji w Będkowie w dniu 19 lipca 1936 roku. Powodem manifestacji jest ekspansyjna polityka III Rzeszy i Adolfa Hitlera, wobec Wolnego Miasta Gdańsk. Adolf Hitler i jego Partia N.S.D.A.P. wygrali wybory w dniu 30 stycznia 1933 roku. Ich przewodnie hasło: Drang nach Osten ( "parcie na wschód") – doskonale określało kierunek polityki niemieckiej, początkowo ekspansja terytorialna na kraje wschodnie i nadbałtyckie, później cały świat. Łakomym kąskiem dla III Rzeszy był Gdańsk - Danzig. Gdańsk był od dawna kością niezgody pomiędzy Polską i Niemcami. Decyzją Ligi Narodów, Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone 15 listopada 1920 roku.

                                             Herb Wolnego Miasta Gdańsk
 Spokój wielkiego miasta zamieszkałego przez Polaków, Niemców i Żydów nie trwał długo, jak wcześniej wspomniałem partia Adolfa Hitlera poprzez antypolskie prowokacje, likwidację opozycji, faktycznie przejęła władzę w 1938 roku. Sprawa Wolnego Miasta Gdańsk i tzw. polskiego korytarza, była pretekstem do rozpoczęcia II wojny światowej.

                                 Pocztówka po przejęciu władzy przez NSDAP


 Jakże przewidywalnym było organizowanie podobnych manifestacji i strach przed następną wojną....                                                 O B Y W A T E L E ( dosłowna pisownia)
    W związku z ostatnimi posunięciami Rzeszy Niemieckiej na terenie międzynarodowym, Liga Morska i Kolonjalna organizuje zebrania manifestacjach w sprawie Gdańska we wszystkich miejscowościach Polski. Organizacja społeczna, gospodarzące i zawodowe, oraz mieszkańcy gminy Będków - śladem miast i wsi Polskich winni wziąć jak najliczniejszy udział w zebraniu i pochodzie manifestacyjnym, które odbędzie się w dniu 19 lipca rb. po rannym nabożeństwie w Będkowie. Uchwalone rezolucje złożone zostaną Władzą administracyjnym. Domagać się musimy rosrzeżenia naszych praw w Gdańsku i żądać aby Gdańsk stał się nierozerwalną częścią Rzeczypospolitej Polskiej.
Osada Będków, dnia 18 lipca 1936 r.
Komenda Placówki P.O.W. w Będkowie, związek Strzelecki w Będkowie, Koło Rezerwistów w Będkowie, Straż Pożarna w Będkowie, Kółko Rolnicze w Będkowie, Kółko Rolnicze w Sługocicach, Koło Gospodyń Wiejskich w zamościu, Koło L.O.PP. w Będkowie, Straż Pożarna w Kale.
Uwaga: Zbiórka organizacji o godz. 8 min.30 rano przed Remizą Strażacką w Będkowie.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza