sobota, 15 grudnia 2018

Częstochowa - Cmentarz żydowski - Gazeta Wyborcza - Skandal w Częstochowie. Obrzydliwe antysemickie napisy na bramie ...


 Znalezione w sieci Gazeta Wyborcza, artykuł pióra Doroty Steinhagen z 14 grudnia 2018:
:
18 godzin temu - 'Żydzi do piasku', 'Cyklon B' - takie napisy pojawiły się na bramie cmentarza żydowskiego przy ul. Złotej. Policja prowadzi postępowanie, a ...

Skandal w Częstochowie. Obrzydliwe antysemickie napisy na bramie cmentarza żydowskiego

 

 

"Żydzi do piasku", "Cyklon B" - takie napisy pojawiły się na bramie cmentarza żydowskiego przy ul. Złotej. Policja prowadzi postępowanie, a miejska radna żąda od prezydenta Częstochowy, by natychmiast zlecił odnowienie bramy.

Do policji informacja o antysemickich napisach na bramie żydowskiego cmentarza w Częstochowie dotarła w czwartek. Policjanci byli na miejscu, potwierdzili fakt, przeprowadzili czynności i będą prowadzić postępowanie.
Częstochowska radna PO Jolanta Urbańska zwróciła się z interpelacją do prezydenta Częstochowy, by spowodował natychmiastowe odnowienie bramy. Do interpelacji dołączyła zdjęcia zdewastowanej bramy. – Została również przewrócona tablica, którą ufundował Zygmunt Rolat, honorowy obywatel Częstochowy – dodaje Urbańska. – Dla Częstochowy te napisy to hańba i kolejny przejaw antysemityzmu. Władze mają obowiązek zwalczać takie zachowania.

    Fot. Jolanta Urbańska

Wieści o zbezczeszczeniu cmentarza dotarły już także do Alona Goldmana, prezydenta Światowego Związku Żydów Częstochowian. Kontaktował się z przyjaciółmi w Częstochowie z prośbą o reakcję. – To nie pierwsza taka sytuacja związana z częstochowskim cmentarzem żydowskim – przypomina Urbańska. – Może wyjściem byłoby zamontowanie tam miejskiego monitoringu? Już się o to zwracałam do prezydenta, ale podobno przeszkodą jest fakt, że ten teren nie należy do miasta, tylko do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Na szczęście, jak tłumaczy Włodzimierz Tutaj, częstochowski magistrat ma z Gminą Wyznaniową Żydowską niepisaną umowę, że reaguje w podobnych przypadkach. – Pracownicy wydziału ochrony środowiska byli tam niedawno i zamalowywali inne napisy – informuje Tutaj. – Zapowiedzieli, że ponownie pojadą i sprawdzą, co tym razem jest do zrobienia.
Policja będzie prowadzić postępowanie w porozumieniu z prokuraturą.

    Fot. Jolanta Urbańska

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza