niedziela, 9 grudnia 2018

Srebrna Góra - Festung Silberberg - Obóz Jeniecki - Oflag VIII B 4 - Kontradmirał Unrug - Admirał Stefan Frankowski

    Zdjęcie, jedno z wielu które posiadam w swoich zbiorach ze stemplami oflagowymi. Przeglądając je dzisiaj dowiedziałem się, że jest to bardzo ciekawe miejsce, owiane wieloma legendami. Słynna Srebrna Góra (Festung Silberberg). Czytając na Wikipedii, znalazłem odpowiedź, dlaczego wśród żołnierzy, znajdują się marynarze. Czyżby na tym zdjęciu znajdują się sławne postacie jak:
Dowódcę Obrony Wybrzeża z 1939 roku – kontradmirał Józef Unrug oraz komandor Stefan Frankowski?! Znawców historii Srebrnej Góry  prosze o info w tym temacie: czy na tym zdjęciu w Obozie Jenieckim Oflagu VIII B 4 znajdują się obaj panowie? - być może coś więcej o innych jeńcach?


       Zdjęcie pochodzi z Wikipedii: Dowódca okrętów podwodnych podczas I wojny, w okresie międzywojennym szef Floty i Obszaru Nadmorskiego oraz dowódca obrony Wybrzeża w kampanii polskiej 1939 r. kontradmirał Józef Unrug zmarł 28 lutego 1973 r. W tym roku mija 40 lat od jego śmierci. (informacja z 2013 roku)

Dynamiczny rozwój srebrnogórskiej turystyki przerwała II wojna światowa. W fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein) utworzono karny obóz jeniecki, Oflag VIII B (15 grudnia 1939 – 1 września 1941) dla polskich oficerów. Więziono tu łącznie ponad 300 osób, w tym m.in. dowódcę Obrony Wybrzeża z 1939 roku – kontradmirała Józefa Unruga oraz komandora Stefana Frankowskiego. Do historii przeszła śmiała ucieczka w nocy z 5 na 6 maja 1940 r. z Oflagu VIII B dziewięciu polskich oficerów (m.in. Tadeusza Jasickiego, Michała Niczki, Jędrzeja Giertycha). Trzech z nich zdołało przedostać się do Nysy. Stamtąd przez Czechy, Słowację, Węgry, Jugosławię i Turcję dotarli do Syrii, gdzie formowała się Brygada Strzelców Karpackich (walczyli w Libii pod Tobrukiem). Pozostałych sześciu (grupę Niczki i Giertycha) schwytano. *
* materiał pochodzi z Wikipedii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza