niedziela, 23 grudnia 2018

Konsulat Polski - Charbin - Mandżukuo - Chiny - Certyfikat - Kurs masażu - Polonika - 1934

         Nie potrafię teraz powiedzieć, kiedy kupiłem to "dziwadło".. Cztery strony kartonowego papieru o wielkich rozmiarach (26,0x36,0 cm!) Nie jestem gramotny z rosyjskiego, podejrzewałem, ze jest to dyplom, poświadczenie nauczycielskie..
         Wpadłem na pomysł, aby te skany zamieścić na Facebooku pod Kołomyja info, z prośbą o przetłumaczenie, nie musiałem długo czekać. Pan Nicolas de Orlince napisał wyjaśnienie:
1. - Język jest chiński (do góry nogami), świadectwo ukończenia rosyjskiego kursu kosmetyki lekarskiej i masażu w Charbinie, wówczas w Mandżukuo. Wesołych Świąt.
2. -  To wygląda na odpis świadectwa kursu po chińsku.(dotyczy skanu nr.3)
3. -  świadectwo - anatomia zaliczone 5, fizjologia, podstawy patologii, fizyka, kosmetyka lekarska (???), masaż - wszystko na piątkę.(dotyczy skanu nr.4)
         i... wszystko wyjaśnione, chińskiego nie znam i wysłałem skany go góry nogami..., ha, ha!. Dziękuję bardzo Nicolasowi za pomoc!  
Troszeczkę danych o regionie z którego pochodzi:
Konsulat RP w Harbinie (chiń. 波驻哈尔滨领事馆, ros. Консульство Республики Польша) – polski urząd konsularny działający w latach 1920-1941 w Harbinie, nazywanym ówcześnie „mandżurskim Hongkongiem”.
Został utworzony na rzecz Polonii wchodzącej w skład personelu Kolei Wschodniochińskiej, bez formalnej aprobaty miejscowych władz. Kilkakrotnie zmieniano mu nazwę, określając go jako konsulat (1920-1924), delegacja RP (1924-1939), konsulat generalny (1939-1941), również kompetencje i to zarówno terytorialne, jak i urzędnicze.
W urzędzie załatwiano sprawy z całego Dalekiego Wschodu, choć formalnym okręgiem urzędowania była Mandżuria i miasto Błagowieszczeńsk wraz z obwodem, później państwo Mandżukuo wraz z półwyspem Kwantung. Bezpośrednio podlegał Poselstwu RP w Tokio, następnie Poselstwu w Szanghaju, a w różnych okresach czasu bezpośrednio MSZ.
Szereg źródeł określa otwarcie konsulatu w Harbinie już w 1919.*

Harbin (dawniej Charbin[a]; chiń. 哈尔滨; pinyin: Hā’ěrbīn, wym. xɑ́ɻpín i; mandżurski: Harbin-manchu.png) – stolica chińskiej prowincji Heilongjiang, założona w 1898 w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej przez Adama Szydłowskiego.**
 * -

Konsulat RP w Harbinie – Wikipedia, wolna encyklopedia
** 

Harbin – Wikipedia, wolna encyklopedia


https://pl.wikipedia.org/wiki/Harbin

Za czasów dynastii Yuan Harbin był znany pod nazwą Hā'ěrbīn (哈儿滨), a za czasów ... Po utworzeniu marionetkowego państwa Mandżukuo, 4 lutego 1932 do ...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza