niedziela, 2 grudnia 2018

Mieczysław Mittelstaedt - Sport - Cmentarz - Szewno - Ostrowiec Świętokrzyski - Gazetar Wyborcza     Jak dużo grobów osób zasłużonych dla naszego kraju znika każdego dnia, nie jestem w stanie policzyć... Niestety, dziwne przepisy nie pozwalają na ich zachowanie. Przepis, mówiący, że można opłacić dany grób na maksymalnie 20 lat, jest jedną z przyczyn. W wielu przypadkach, nie ma kto zadbać o takie groby, najbliżsi umierają, przychodzi czas kiedy w tym miejscu następuje następny pochówek. W tym ostatnim przypadku nie jest to najgorsze, problemem jest, ze zachowuje się informacji, kto wcześniej w nim spoczywał...
     Kilka lat temu pisałem o ppłk. Władysławie Kudaju *1. Bohater, walczył w 1918 roku o Niepodległość Polski, aktywny uczestnik podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jego grób zniknął na cmentarzu w Pabianicach, nie pozostał jakikolwiek ślad, bo... nie został opłacony...., smutne, bardzo smutne.
*1 -

Historia nieznana: Podpułkownik Henryk Świetlicki - Pabianice - ppłk ...


historia-nieznana.blogspot.com/2015/.../podpukownik-henryk-swietlicki-pabianice.ht...

   
     Dlatego z zainteresowaniem przeczytałem informację, o akcji ratującej grób zasłużonego sportowca spoczywającego na cmentarzu w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Chodzi  o postać Mieczysława Mittelstaedta. Wspaniała inicjatywa, godna rozpowszechnienia, ratujmy wszystkie groby w których spoczywają ludzie, o których trzeba zachować pamięć, bez względu, na pochodzenie, wiarę, czy też poglądy!
Zaczerpnąłem info z Wikipedii:


Mieczysław Mittelstaedt – Wikipedia, wolna encyklopedia


https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczysław_Mittelstaedt


 


 


Mieczysław Mittelstaedt (ur. 1916 r., zm. 1944 r.) – polski lekkoatleta, biegacz.
Urodzony prawdopodobnie w 1916 r., dokładna data nie jest znana, jako że został znaleziony w lesie. Przybrany syn Tadeusza i Kazimiery Mittelstaedt, brak informacji o jego życiu prywatnym i edukacji. Reprezentant zespołu KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W 1937 r. przez redakcję Przeglądu Sportowego określany jako drugi w Polsce biegacz na 800 m. W 1938 r. w biegu na 400 m uzyskał wynik 49,6 s, co lokowało go w Polsce w grupie kilku zawodników tej klasy[1], a rok wcześniej na dystansie 800 m uzyskał 1.54,8[2]. W regionie kieleckim jego wynik został poprawiony dopiero w latach 1970. W 1938 r. reprezentant Polski w meczu z Francją (nie wystąpił z powodu choroby), z Rumunią (rezerwowy) i Węgrami (mecz odwołany). Kandydat do reprezentacji na niezrealizowane z powodu wojny Igrzyska Olimpijskie w Tokio (1940 r.). Zmarł w 1943 r. z powodu gruźlicy, pochowany w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Artykuł poświęcony ratowaniu grobu pana Mieczysława można znaleźć pod:


55 minut temu - Grób czołowego przed wojną polskiego biegacza Mieczysława Mittelstaedta na cmentarzu w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego nie ... .

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza