czwartek, 25 października 2018

ORBIS - Wycieczka - Adwokat - Łódź - M/S "Dzierżyński" - Morze Czarne i Śródziemne - 1960 - cz.2

      Następna "wypasiona" 21 dniowa wycieczka - rejs statkiem M/S "Dzierżyński".
Jest szczegółowy program wycieczki, nie zamieszczam go na stronie.


Troszeczkę informacji o statku M/S "Dzireżyński" z Wikipedii:
Dzierżyńskidrobnicowiec zbudowany w 1943 podczas II wojny światowej w stoczni Burmeister & Wain w Kopenhadze, miał nazywać się „Adelaide Star” i pływać dla brytyjskiego armatora Blue Star Line ale przejęli go Niemcy nadając mu nazwę „Seeburg”. Wykorzystywany przez Kriegsmarine pełnił rolę okrętu-bazy dla niemieckich okrętów podwodnych. Zatonął koło Jastarni 2 grudnia 1944 – według jednej wersji w wyniku wpłynięcia na minę, według drugiej po trafieniu przez radziecki okręt podwodny typu Szczuka. Wydobyty 6 czerwca 1954 po dwóch latach prac i kilku nieudanych próbach przez Polskie Ratownictwo Okrętowe tymczasowo nazywał się „Jastarnia”, odbudowany w Stoczni im. Komuny Paryskiej. Pływał od 1957 jako „Dzierżyński” na trasie Antwerpia-Szanghaj-Gdynia, będąc ówcześnie największym polskim statkiem handlowym.
19 września 1963 uległ on wypadkowi po uderzeniu w śluzę na rzece Skaldzie i aby uniknąć zatonięcia został osadzony na mieliźnie rzeki, ale po kilku dniach statek przełamał się. Ostatecznie został uznany za stracony i złomowany w 1963 w belgijskiej Antwerpii[1].
Film dokumentalny Wrak z 1954 w reżyserii Stanisława Możdżeńskiego opowiada o akcji wydobycia „Seeburga”, tak jak film Wraki z 1956 w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich nakręcony na podstawie powieści Janusza Meissnera pod tym samym tytułem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz