niedziela, 15 stycznia 2023

Gałkówek - Borowa - Cwani rolnicy - Szarwark - Głos Chłopski - 1948

 To, że Polak potrafi ominąć każdy przepis wiemy wszyscy, ten materiał jest tego najlepszym przykładem, nie podaję pełnych nazwisk bohaterów, także dokładnej daty, kiedy się ukazał.

Głos Chłopski 1948.



Gdy chodzi o bogacenie się to pomysłowość kombinatorów i bogaczy jest wprost niewyczerpana. Wielokrotnie o tym pisaliśmy i podawaliśmy, że nie uczciwą pracą, ale tylko oszustwem i wyzyskiem cudzej pracy bogacą się ci nieliczni na wsi. 
    Oto nowy taki przykład.
    Pan N. ze wsi Gałkówek. Parcela ma jego ma 33 ha ziemi. Posiada własny traktor i inne drobnostki. Poza tym jest dyrektorem PZUW w Łodzi. Z jego to inicjatywy gminna Rada Narodowa podjęła uchwałę, że wszyscy radni rezygnują z diet za posiedzenia, natomiast zostają oni zwolnieni od szarwarku. (mój przypisek: Szarwark – przymusowe świadczenie nakładane na ludność dawnych wsi i miast w postaci robót publicznych, głównie na rzecz budowy oraz naprawy dróg, mostów, wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wodnych. Wikipedia)
    No proszę pomyśleć, kto na tym zrobił dobry interes?
    Pan N. winien dać w roku 40 dni pieszych i 8 wozów kamienia tłuczonego, a biedny chłop, czy małorolny gospodarz, który w ogóle jest zwolniony z szarwarku, stracił diety. Kto zrobił dobrą zamianę? Oczywiście, że pan N.
    Pan N. nie jest jedynym we wsi Gałkówek. Ma i naśladowców. Oto ob. Stanisław S. (33 morgi) zapisał swego konia jako "pogotowie pożarowe" i z tego powodu zwolniony został z szarwarku. Jan S. daje konia "pod muzykantów", gdy straż urządza zabawę i też zwolniony został z szarwarku.
    W taki to prosty sposób zwalono na plecy mało - i średnio-rolnych gospodarzy ciężar wykonywania prac szarwarkowych we wsi Gałkówek.
    Są i inne kanty. Pan sołtys wsi Borowo gm. Gałkówek, Antoni B. ma 21 mórg ziemi. By "uwolnić" się od podatku "wpisał" 3 morgi jako nieużytki. Ale aby nie budzić we wsi zazdrości, wciągnął na listę nieużytków 21 procent gruntów ornych we wsi.
    Tak to rozmaitymi sposobami kombinatorzy usiłują zrzucić że siebie wszelkie obowiązki, oszukiwać państwo i przerzucać ciężary podatkowe i inne na barki biednych i średnich rolników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz