poniedziałek, 5 stycznia 2015

Artykuły dotyczące bitwy łódzkiej - część 14

Czternasta część moich materiałów na temat bitwy łódzkiej z czasopism: Nowy Kurjer Łódzki i Nowa Gazeta Łódzka z okresu 18.08 – 31.12.1914.  
Słownictwo i stylistykę zachowałem w oryginalnej pisowni. 

Nowy Kurjer Łódzki – Poniedziałek, 28 września 1914 roku.

Piotrków - aeroplany nad Piotrkowem.

W sobotę dnia 26 b.m., o godz.4 po południu, pod Piotrkowem ujrzano dwa niemieckie aeroplany wojskowe, które szybowały od strony Częstochowy. Na polach miasta Rozprzy obydwa aeroplany ostrzeliwane były przez wojska rosyjskie. Jeden z aeroplanów trafiony kulą w motor spadł, drugi zaś ciężko uszkodzony, wydobył się jednakże ze sfery ognia forpoczt rosyjskich i splanował na pozycje niemieckie. Załoga trafionego aeroplanu składała się z 8 osób, z tych jeden oficer został zabitym, drugi wraz a pilotem zostali zabrani do niewoli.

Przy niemcach znaleziono mapy i wiele notatek. Uszkodzony aeroplan, typu wojennego, wywiadowczego „Albatros”, na podwodach chłopskich dostawiono na pozycje rosyjskie.

Gidle – Noworadomsk – bitwa Niemców z Niemcami.

W czwartek ubiegły, we wsi Gidlach pod Noworadomskiem zanocował podjazd kawalerji niemieckiej. Niemcy rozlokowali się na końcu wsi, w stogach siana. Tejże nocy do wsi tej, lecz z przeciwnego końca podjechał drugi podjazd niemiecki. Niemcy zapytali napotkanego po drodze chłopa z Gidel o żołnierzy, mając na myśli żołnierzy rosyjskich. Chłop zaś odrzekł, iż żołnierze rzeczywiście kwaterują we wsi, wymienił i liczbę i miejsce postoju, lecz nie dodał iż są to Niemcy.

Dowódcy podjazdu, w ciemnościach nocy udało się otoczyć biwak, po czym skierował morderczy ogień do spoczywających. Z obu stron padły gęsto trupy, strzelanina zaś trwała do rana. O świcie Niemcy przekonawszy się o omyłce, skutkiem której padło 16 zabitych i rannych, rozstrzelali włościanina i wymordowali całą jego rodzinę, zagrodę zaś zrównali z ziemią.


Nowy Kurjer Łódzki – Środa, 30 września 1914 roku.
Łódź - ucieczka z miasta – dziś wczesnym rankiem w stronę Brzezin, wyjechało kilkanaście rodzin w strachu przed Niemcami. Dwie z nich, dowiedziawszy się, że droga zajęta przez podjazdy, które staczają podobno utarczki z nieprzyjacielem cofnęły się z powrotem.

Łódź - zburzenie mostów. - dzisiejszej nocy, zburzono wiadukt na kolei obwodowej przy dworcu kaliskim, oraz trzy inne mosty kolejowe, na linji Łódź- Łask , przez oddziały rosyjskie.


Łódź - ofiary wojny – na drogach, wiodących z Łodzi na linie frontu bojowego, mianowicie do Noworadomska, Sieradza, Poddębic i innych miejscowości rozstrzelano wiele osób, usiłujących przedostać się do okolic, zajętych przez Niemców. W przeważnej liczbie są to włościanie, którzy nie wiedzieli o zakazie przekraczania linji frontowej, wydanym przez głównodowodzącego generała Charpentiera.
 

Nowa Gazeta Łódzka – Środa, 30 września 1914

Ofiary wojny- na drogach, wiodących z Łodzi na linję frontu bojowego, mianowicie do Noworadomska, Sieradza, Poddębic i innych miejscowości, zajętych przez Niemców, rozstrzelano wiele osób usiłujących przedostać się do okolic, zajętych przez Niemców. W przeważnej liczbie są to włościanie, którzy nie wiedzieli o zakazie przekraczania linji frontu, wydanym przez gen. Charpentiera.

 Pocztówka zamieszczona powyżej, pokazuje teren wojny i zniszczenia w Prusach Wschodnich, jest warta pokazania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz