niedziela, 18 stycznia 2015

Artykuły dotyczace bitwy łódzkiej - część 23

Odcinek 23 moich materiałów na temat bitwy łódzkiej z czasopism: Nowy Kurjer Łódzki i Nowa Gazeta Łódzka z okresu 18.08 – 31.12.1914.  
Słownictwo i stylistykę zachowałem w oryginalnej pisowni. 



Nowy Kurjer Łódzki – Piątek, 9 października 1914 roku.

Łódź – do mieszkańców m. Łodzi.

Władze wojskowe niemieckie, poleciły podać do publicznej wiadomości co następuje:

  1. Nie wolno skupiać się zatrzymywać na ulicach i placach.
  2. Po godzinie 9-ej wieczorem nie wolno wychodzić na ulice. Zakaz ten nie dotyczy jedynie Milicji na służbie, której czynności trwają nadal.
  3. Wszyscy posiadający broń winni natychmiast złożyć ją w Centralnym Komitecie Milicji.
  4. Samochody, benzynę i karbid, oraz wszelkie przynależności samochodowe należy składać władzom wojskowym.
  5. Wszystkie domy winny całą noc od ulicy posiadać jedno okno oświetlone.
  6. Kurs rubla określa się na 1 markę i 40 pfenigów.

Łódź – wkroczenie wojsk niemieckich.

Jak już zaznaczyliśmy w dzisiejszym dodatku porannym, z chwilą wejścia do Łodzi wojsk niemieckich, miasto przybrało niezwykły widok. Zapanowało w nim ożywienie nadzwyczajne. Cała ludność wyległa na ulice miasta, przyglądając się spodziewanym gościom.

Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż przybycie po raz pierwszy do Łodzi tak licznej armii niemieckiej, było nowością i sensacją dnia. Mieszkańcy wszakże nie powinni zapominać, iż żyjemy w okresie wojny europejskiej i z chwilą zajęcia miasta przez wojska niemieckie, wszyscy podlegają surowej odpowiedzialności za najdrobniejsze nawet zakłócenie spokoju publicznego, według paragrafów prawa wojennego. Niewłaściwe zachowanie się jednostki, może ściągnąć na cały ogół nieobliczalne w skutkach, niepożądane następstwa. Jeszcze raz przypominamy, że żyjemy w czasie niezwykle zaostrzonego stanu wojennego.

                                                                                                                 Redakcja.

Sieradz – kolej niemiecka do Sieradza.

Dnia 2 b.m. , przybył do Sieradza pierwszy niemiecki pociąg wojskowy. Komendant Sieradza zapewnia, że wkrótce kursować będą między Sieradzem a Wrocławiem pociągi pasażerskie. Niemcy zajęli wszystkie mieszkania i lokale.

Warta – Zduńska Wola – naprawa mostu.

Saperzy niemieccy zajęci są obecnie naprawa wysadzonego przez wojska rosyjskie mostu nad Wartą, na drodze do Zduńskiej Woli.

Zduńska Wola – komendant wojska niemieckiego w Zduńskiej Woli wydał rozporządzenie, aby nie odmawiano sprzedaży prowiantów dla wojska, które płacone będą gotówką lub kwitkami, zaopatrzonymi stemplem i podpisem komendanta. Bez pieniędzy lub kwitów, nie należy wydawać towarów. W mieście panuje spokój.

Rawa – w Tomaszowie słyszano w ubiegły poniedziałek strzelaninę armatnią od strony Rawy. Okazało się później, że pod Rawą miała miejsce znaczna potyczka, Niemcy zajęli miasto.


Łódź – rozporządzenie plac-komendanta.

Czasowy plac-komendant miasta Łodzi, wojsk niemieckich , major von Paschke, pismem z dnia 8 października r.b. , do magistratu miasta Łodzi, nakazał dostarczyć dziś 9 b.m. na godz. 12 w południe na Nowy Rynek, przed gmach magistratu, wszystkie konie przydatne do jazdy wierzchowej. Konie te mają być sprzedane z wolnej ręki na potrzeby wojska niemieckiego.

Łódź – czy w mieście znajdują się żołnierze rosyjscy ?. Zapytywany przez władze wojskowe Komitet Milicji, czy w nieście znajdują się wojska rosyjskie, odpowiedział przecząco.

Pułkownik Hoffman nadmienił, iż słyszał jakoby szeregowcy i oficerowie rosyjscy w ubiorach cywilnych, ukrywali się domach prywatnych i buntują ludność cywilna przeciw wojsku niemieckiemu.

Łódź – wyjaśnienie odezwy Milicji.

Winni uszkodzenia linji telefonicznej, Łódź – Łask, Zduńska Wola, Sieradz, Piotrków, Tomaszów - karani będzie śmiercią.

Łódź – tramwaje a wojsko.

Tramwaje miejskie obowiązane są przewozić wojsko bezpłatnie.


Pocztówka zamieszczona powyżej, pokazuje teren wojny i zniszczenia w Prusach Wschodnich, jest warta pokazania.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz