wtorek, 6 stycznia 2015

Artykuły dotyczące bitwy łódzkiej - część 15

Piętnasta część moich materiałów na temat bitwy łódzkiej z czasopism: Nowy Kurjer Łódzki, Nowa Gazeta Łódzka i Rozwój  z okresu 18.08 – 31.12.1914.  
Słownictwo i stylistykę zachowałem w oryginalnej pisowni. 

Nowa Gazeta Łódzka – Środa, 30 września 1914

Ofiary wojny- na drogach, wiodących z Łodzi na linję frontu bojowego, mianowicie do Noworadomska, Sieradza, Poddębic i innych miejscowości, zajętych przez Niemców, rozstrzelano wiele osób usiłujących przedostać się do okolic, zajętych przez Niemców. W przeważnej liczbie są to włościanie, którzy nie wiedzieli o zakazie przekraczania linji frontu, wydanym przez gen. Charpentiera.



Rozwój – 1 października 1914



Koluszki – jak nas informują osoby przybyłe z Koluszek, na polach pod Moszczenicą i poza Wolborzem, odbywają się ustawiczne potyczki drobnych oddziałów wywiadowczych niemieckich, z łańcuchami rosyjskiej straży przedniej. Podjazdy niemieckie docierają do Wolbórki i Bab. Wczoraj słyszano w Koluszkach silną kanonadę działową i karabinową z okolic Wolborza.



Sieradz – załamanie mostu – zburzony most na rzece Warcie pod Sieradzem, saperzy niemieccy z powrotem prowizorycznie odbudowali. Następnie po naprawionym naprędce moście, zaczęto przeprowadzać artylerię. Most jednak nie wytrzymał ciężaru wielkich dział polowych, zaprzężonych po kilka par koni każde i załamał się, pociągnął za sobą trzy działa z końmi i obsługą w wodę. Kilku artylerzystów utonęło, konie wszystkie zginęły. Zerwanie mostu powstrzymało na czas dłuższy akcję zaczepną armii niemieckiej na tym punkcie, z powodu braku ciężkiej artylerii na pozycjach pod Zduńska Wolą. Obecnie saperzy zajęci są wyciąganiem dział z dna Warty oraz naprawą mostu.
 

Jak nam komunikują zbiegowie z okolic Zduńskiej Woli, onegdaj pod Sieradzem miało miejsce starcie oddziałów czołowych wojsk niemieckich z rosyjską kawalerią. Dragoni rosyjscy rozsypali się w tyralierę, zatrzymując przez pewien czas nieprzyjaciela, następnie, wobec morderczego ognia działowego Niemców, Rosjanie cofnęli się do ufortyfikowanych pozycji pod osłoną artylerii. Ze strony niemieckiej, aeroplan wojskowy wypatrywał pozycje łańcuchów rosyjskich i udzielał informacji oficerom artylerii. Rosjanie w odwrocie zabrali kilkunastu żołnierzy, rannych odłamkami szarpneli niemieckich.

Łask – Łęczyca – na froncie wojennym Łask-Łęczyca, w dniach ostatnich doszło do szeregu starć pomiędzy podjazdami kawalerii niemieckiej z kozakami oraz dragonami rosyjskimi. W utarczkach tych Niemcy ponoszą znaczne straty w zabitych i rannych. Czterech kawalerzystów niemieckich wzięto do niewoli.



Nowy Kurjer Łódzki – Czwartek, 1 październik 1914 roku.

Łódź – Zawiadomienie – Centralny Komitet Milicji Obywatelskiej z upoważnienia dowodzącego siłami wojennymi, generała Charpentier podaje za pośrednictwem swojego wydziału prasowego do wiadomości ogólnej, że: 
 I - będą rozstrzeliwane wszystkie osoby przejeżdżające lub przechodzące w kierunku Piotrkowa, Kalisza lub Szadka, jak też wszyscy ci, którzy by przewozili lub przenosili produkty żywnościowe, pędzili bydło, trzodę i.t.d., w kierunku wojsk nieprzyjacielskich.

II – nie ma obecnie najmniejszego powodu do jakiegokolwiek niepokoju, a tym bardziej paniki w mieście, gdyż Łódź jest dostatecznie zabezpieczona prze siły wojskowe. Gdyby wszakże dla względów strategicznych wojska zmuszone były cofnąć poza linję miasta Łodzi, to generał Charpentier nie omieszka zawczasu podać o tym do wiadomości ogółu mieszkańców naszego miasta.

Rozprza – katastrofa pociągu z wojskiem niemieckim.

We wtorek po południu pod stacją kolei warszawsko-wiedeńskiej Rozprza, po naprawionym przez Niemców moście, skierowano pierwszy pociąg wojskowy idący od Noworadomska w stronę Piotrkowa. Gdy parowóz wszedł na most, pod przyczółkiem mostu wybuchła mina, pozostawiona przez saperów Rosyjskich, parowóz, brankard i pięć wagonów wypadło z szyn, piętrząc się jeden na drugim. Katastrofa nie przyjęła większych rozmiarów dzięki temu, iż pociąg prowadzony był wolno, pomimo to jednakże pociągnęła za sobą wiele ofiar w ludziach. Parowóz i wagony, stały się niezdatne do użytku.

Kutno - ujęcie Zeppelina.

Pod Kutnem spadł ostrzeliwany przez Rosjan Zeppelin. Motor i całe urządzenie wewnętrzne były popsute. Ujęto załogę którą stanowili 2 oficerowie i 10 żołnierzy. Pod Rozprzą w gub. Piotrkowskiej spadł Zeppelin ostrzeliwany przez Rosjan. Znajdujący się w nim oficer został zabity, drugi oficer i mechanik ranni. W aerostacie były różne plany i dokumenty. Pod Radomskiem spadł uszkodzony aeroplan niemiecki. 

Pocztówka zamieszczona powyżej, pokazuje teren wojny i zniszczenia w Prusach Wschodnich, jest warta pokazania.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz