czwartek, 22 stycznia 2015

Podpułkownik Henryk Świetlicki - Pierwszy Obywatel Pabianic - cz.1

Wszystkie materiały, dotyczące ppłk. Henryka Świetlickiego zamieszczone na moim blogu są zastrzeżone. Posiadam wyłączne prawa do ich publikacji. Dalsze zamieszczanie tekstu, zdjęć 
i  dokumentów tylko po uzyskaniu zgodny właściciela bloga.

Podpułkownik Henryk Świetlicki - Legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, dowódca 51 dywizjonu pancernego w Krakowskiej Brygadzie Kawalerii, dowódca 6 baonu czołgów „Dzieci Lwowskich” na Bliskim Wschodzie, uczestnik bitwy po Monte Casino(stracił nogę). Odznaczony najwyższymi odznaczeniami m.in.Virtuti Militari kl. IV i kl. V, Krzyż Niepodległości, Krzyżem walecznych 4 razy, Honorowa Odznaka za rany z 3 gwiazdkami, Srebrny Krzyż Zasługi , odznaczeniami brytyjskimi w latach 1939-1945: Star, Africa Star, Italy Star, Demence Medal, The War Medal 1939.
Wszystkie odznaczenia otrzymał do 1946 roku. Po dwuletnim leczeniu w Szkocji, powrócił do Kraju 4 sierpnia 1947roku, powiadamiając o swojej decyzji  generała Andersa. W Polsce był izolowany, nie otrzymał emerytury wojskowej. Zmarł w Pabianicach 16 XI 1973 r.



Ryszard Świetlicki, mój przyjaciel, wielokrotnie opowiadał mi o swoim dziadku. Jako mały chłopiec siedząc pod stołem słuchał opowieści dziadka i jego współtowarzyszy broni. Były to spotkania praktycznie tajne, Urząd Bezpieczeństwa miał na swoich listach żołnierzy gen.Andersa. Pilnym słuchaczem był także  pan Jerzy, tata Ryszarda. Postanowiłem, że trudno nie wykorzystać mojego bloga aby przedstawić historię tego wspaniałego człowieka, żołnierza, patrioty, który do ostatnich dni nie dał się stłamsić komunie.



Pan Henryk urodził się w Pabianicach, w dniu 27 sierpnia 1898 roku. Wywodził się z bardzo zasłużonego Rodu Świetlickich. Udokumentowane dokumentami pochodzenie tej rodziny sięga wielu pokoleń. Przepiękne groby i pomniki, uznawane dzisiaj za zabytki, można spotkać na cmentarzu w Pabianicach. Rodzicami pana Henryka byli Józef i Franciszka Świetliccy.
Wnuk pana Henryka, Ryszard Świetlicki i moja żona Elżbieta, na grobach pradziadków

.
Wracając do tematu, pan Henryk jako chłopiec wstąpił  do nowo powstałego w Polsce harcerstwa, tam nauczył się musztry, dyscypliny. Można uznać, że harcerstwo spowodowało, że podjął decyzję wstąpienia do Legionów Polskich. Mając 17 lat został żołnierzem.

Pan Henryk w mundurze Legionisty - maj 1915 roku.
Materiał badawczy jak i historyczny jest bardzo duży, mam nadzieję, że będę mógł liczyć na dobrą współpracę obu panów Świetlickich. Będę systematycznie jako pierwsze, zamieszczał kolejne odcinki, z czasów Legionów i wojny polsko-bolszewickiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz