GRAND HOTEL
Budynek zaprojektował Hilary Majewski w latach 1872–1887 przy ul. Piotrkowskiej, nr hipoteczny 510-511. Początkowo budynek mieścił fabrykę wyrobów wełnianych i bawełnianych Ludwika Meyera. Po raz pierwszy został przebudowany w 1887 na „dom gościnny” Hotel Grand. Na początku hotel miał oświetlenie gazowe, by w roku 1906 roku zainstalować oświetlenie elektryczne (zasilane z lokalnej dynamomaszyny poruszanej przy pomocy gazu), a w 1907 zostać włączonym do miejskiej sieci energetycznej. W kilku apartamentach były łazienki. Większość pokoi wyposażona była w przenośne umywalki, do których dostarczano wodę wiadrami. Wnętrza były ogrzewane przez piece, które w zależności od standardu pokoju były z kafli porcelanowych, fajansowych lub zwykłych. Z przestrzeni recepcyjnej na piętro prowadziły schody marmurowe, na korytarzach były posadzki, w pokojach parkiety i podłogi z desek. Drzwi wejściowe od ul. Piotrkowskiej były dwuskrzydłowe z gzymsami i ozdobami. W środkowej części wewnętrznego dziedzińca hotelu był wspaniale urządzony ogród *
.
* pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Grand_w_Łodzi
Zdjęcie przedstawia zespół domów należących do rodziny Steinertów. Najstarszy jest ten parterowy ,który był budynkiem warsztatowym, powstał około roku 1843. O kilka lat starszy był podobny do niego dom mieszkalny z 1839 r, rozebrany w latach 70-tych XX wieku. Kolejny po starszeństwie jest pałac Adolfa Steinerta widoczny z lewej strony fotografii. Pochodzi on z 1891 roku i jest w stylu neorenesansowym. Centralnie położona jakby podwójna kamienica to pałac braci Emila i Karola Steinertów , zbudowany w 1910 r. wg projektu berlińskiego architekta A. J. Balcke, prezentuje rzadki na gruncie łódzkim styl renesansu niemieckiego. Gdy to piszę w 2018 r. budynek ten jest poddawany gruntownemu remontowi.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
W.Pliś
Witam i zarazem serdecznie dziękuję za profesjonalny i obszerny komentarz! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2019 roku!
Usuń