czwartek, 26 lutego 2015

Żołnierze wyklęci - Sieradz - Sąd wojenny - 1948 - część 6

Dnia 1 lipca 1947 r. osk.Wyrwas w towarzystwie Czarneckiego ps. „Biały” i innymi członkami bandy brał udział w napadzie rabunkowym na spółdzielnię samopomocy chłopskiej we wsi Chojny i tego samego dnia obrabowali sołtysa gromady Chojny,Wojciechowskiego Jana zabierając pod groźbą broni kwotę 40.000 zł. A pieniądze te były własnością Skarbu Państwa.
Dnia 10 lipca 1947 r. oskarżony w towarzystwie drugich ograbił spółdzielnię samopomocy chłopskiej we wsi Dąbrówka, dnia 11 lipca 1947 r., spółdzielnię samopomocy chłopskiej we wsi Męka, dnia 12 lipca 1947 r., spółdzielnię samopomocy chłopskiej we wsi Poręba i dnia 17 października 1947 r.,spółdzielnię samopomocy chłopskiej we wsi Dąbrówka.
Dnia 24 października 1947 r., osk. Wyrwas przybył do P... Stanisława we wsi Kłodzko, z którym miał porachunki osobiste na tle majątkowym. Gdy P... Stanisław wpuścił osk. Wyrwasa do mieszkania, oskarżony skierował w jego stronę pistolet i pistoletem tym usiłował P.. zastrzelić mówiąc do niego, że dzisiaj jego zabije, a jutro on zginie.W zamiarze zabicia P.. pociągnął za język spustowy pistoletu, a wystrzał nie nastąpił z powodu niewypału. W momencie, gdy osk. Wyrwas chciał po raz drugi pociągnąć za język spustowy P.. chwycił za lufę pistoletu i cegłą uderzył oskarżonego w głowę tak, że osk. Wyrwas upadł nieprzytomny na ziemię.
Oskarżony nieprzytomny ujęty został wówczas przez organa bezpieczeństwa zawiadomione przez brata P... Stanisława i to właśnie przerwało dalszą przestępczą działalność oskarżonego Wyrwasa, bowiem jego współtowarzysze z wyjątkiem Ograbka, który został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi, na karę śmierci i co do którego wyrok został wykonany są jeszcze na wolności i krwawo dają się we znaki ludności.
Oskarżony Wyrwas przechowywał od maja 1947 r., do dnia 24 października 1947 r., pistolet typu „Nagan” Nr.553 wraz z 7-ma sztukami amunicji. Sąd nie dał wiary oskarżonemu Wyrwasowi, że nie usiłował zastrzelić P..., bowiem słuchany na rozprawie P... Stanisław dokładnie opisał przebieg zajścia z którego wynika, że zabójstwo nie nastąpiło tylko z powodu niewypału i obrony ze strony P..., a tak samo z dowodów rzeczowych tj. naboi wynika, że 2 naboje znalezione w pistolecie były niewypałami.
Oskarżony Kwapisz Janina uczęszczała do szkoły w Sieradzu.
W kwietniu 1947 r. zapoznała się z członkami nielegalnej organizacji KWP Kwapiszem Janem ps.”Lis-kulą” z którym nawiązała romans. Od kwietnia 1947 r. do dnia zatrzymania tj. do 24 października 1947 r. oskarżona była w ścisłym kontakcie z bandytą Janem Kwapiszem, dokładnie znała cele organizacji do której należał Jan Kwapisz i pomimo tego udzielała mu jako nażeczona kilkakrotnie kwatery, a także przenosiła wiadomości od Jana Kwapisza do dowódcy bandy ps.”Zapory”.
W czerwcu 1947 r oskarżony skontaktowała Jana Kwapisza z oskarżonym Wyrwasem i z członkiem bandy Czarneckim dotychczas nieujętym.
Sąd stanął na stanowisku, że w czynie zarzucanym osk. Kwapiszównie mieszczą się znamiona przestępstwa z art. 88par.1 KKWP, a nie z art.16 par.1 Dekr z 13.6.1945r, bowiem banda do której należy Jan Kwapisz ps.”Lis-Kula” jest bandą o wiadomych celach politycznych i zadaniem tej bandy jest zmiana przemocą ustroju Państwa Polskiego.
Na terenie powiatu sieradzkiego grasuje również banda pod dowództwem Chowańskiego Antoniego ps.”Kuba”, znany ze swych krwawych wyczynów w stosunku do władz bezpieczeństwa i przedstawicieli partii demokratycznych. Osk. Malicki jeszcze z czasów okupacji znał Chowańskiego Antoniego. Od lipca 1946 do dnia zatrzymania tj.24 października 1946 r. oskarżony Malicki kilkakrotnie udzielał pomocy bandzie działającej pod dowództwem ps.”Kuby” w ten sposób, że dawał kwaterę i utrzymanie. Osk. Malicki z bandą ps.”Kuba” był w stałym kontakcie.
Sąd nie dał wiary osk. Malickiemu, że nie wiedział o tym, iż Chowański zajmuje się grabieżą i napadami, bowiem świadek Buchla Stanisław w sposób nie ulegający wątpliwości stwierdził, że kilkakrotnie widział u osk. Malickiego bandę Chowańskiego i że w czasie pobytu banda ta była uzbrojona a oskarżony Malicki siedział w towarzystwie bandytów i raczył się wódką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz