poniedziałek, 9 lutego 2015

Podpułkownik Henryk Świetlicki - Pierwszy Obywatel Pabianic - "Dezercja" - Nowoświęciany - cz.7


Wszystkie materiały, dotyczące ppłk. Henryka Świetlickiego zamieszczone na moim blogu są zastrzeżone. Posiadam wyłączne prawa do ich publikacji. Dalsze zamieszczanie tekstu, zdjęć 
i  dokumentów tylko po uzyskaniu zgodny właściciela bloga.
Na początku maja dostał rozkaz wykrycia niebezpiecznego szpiega o nazwisku Roszak, który ukrywał się w Pabianicach, ojcu udało się go wykryć i aresztować. Do szeregów zgłosił się w dniu 30 maja 1915 roku. Przez kilka dni przebywał w Piotrkowie, a następnie został przesunięty do Radomska i dnia 7 czerwca złożył przysięgę i został przydzielony do 3 baonu zapasowego.
Pan Jerzy pokazuje legitymację:


Gdy ojciec został ranny, został przywieziony do Łodzi. Po wyleczeniu, chciał jak najszybciej wrócić na front, ale dowódca baonu zapasowego nie chciał się zgodzić (legitymacji baonu zapasowego z 1919 roku). Ojciec zawziął się i zgromadził wokół siebie kilku kolegów i doradził im, aby razem z nim uciekli na front,zmieniając mundury i oprzyrządowanie na nowe. 

Skombinował przepustkę i tak udało mu się wyjechać z 15 innymi kolegami z Łodzi, poprzez Warszawę do Nowoświęcian
W tym czasie, wspomniany dowódca baonu zapasowego, nie wiedząc nic o niesubordynacji swojego podwładnego, zgłosił do dowództwa wniosek o dezercji ojca. "Dezerter" jednak powiadomił swój baon, że jest już na froncie !


Karta na przejazd kredytowy da H.Świetlickiego+ 15 kolegów.
Ciekawostka, jak się wojna skończyła, ojciec odznaczony już Krzyżem Walecznych i Virtuti Militari i w stopniu podporucznika spotkał się w kasynie oficerskim z innymi oficerami. Wśród nich był także porucznik dowódca, który poszukiwał go jako dezertera....

 Dokumenty wystawione przez Dowództwo 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, poświadczające udział Henryka Świetlickiego na froncie Lwowskim od 5.3.1919 do 17.7.1919 roku, także uzyskania odznaki pamiątkowej "Orlęta"
Dokumenty wystawione przez Dowództwo 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, poświadczające udział na froncie Litewsko - Białoruskim od 1.10.1919 do 1.5.1920 roku, także uzyskania odznaki pamiątkowej frontu Litewsko - Białoruskiego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz