wtorek, 3 lutego 2015

Podpułkownik Henryk Świetlicki - Pierwszy Obywatel Pabianic - Obóz jeniecki Szypiorno - Łomża - cz.4

Wszystkie materiały, dotyczące ppłk. Henryka Świetlickiego zamieszczone na moim blogu są zastrzeżone. Posiadam wyłączne prawa do ich publikacji. Dalsze zamieszczanie tekstu, zdjęć 
i  dokumentów tylko po uzyskaniu zgodny właściciela bloga.

Dotyczy odznaczeń austriackich:
Mój tata otrzymał dwa medale austriackie, i wiąże się to z humorystyczną historyjką.


W zbiorach są oba nadania tych orderów, medal pozostał tylko jeden. Pytam co się stało z tym drugim:
Pan Jerzy:\
Jak był ojciec ranny, to przebywał w szpitalu w Krakowie., biegał tam piesek, któremu przyczepił jeden z medali do ogona. No i wielki szum powstał, bo zaczęli sprawdzać kto to mógł zrobić, także dokumenty.
Ojciec jakimś sposobem kupił taki sam medal i sprawca nie został wykryty. Ten przypadek, jest bardzo podobny do hitowego filmu C.K.Dezerterzy..

Dotyczy internowania.
Pan Jerzy czyta życiorys ojca: od dnia 13 lipca do 24 grudnia zostałem internowany do obozów jenieckich w Szczypiornie i Zambrowie. Później Zambrów został skreślony, wpisano Łomża. Zostałem zwolniony jako małoletni.
Szypiorno - obóz, żołnierze II bat. 6 p.p. Legionów Polskich.


Dokument wydany w Łomży, dotyczący zwolnienia jeńca Henryka Świetlickiego.

Pan Jerzy dodaje: to na skutek intensywnych starań jego dziadka, także finansowych.

Dowody wpłat 10 i 20 marek na rzecz Komitetu Opieki nad Jeńcami przez ojca pana Henryka.

Po zwolnieniu wróciłem do tej samej szkoły, skończyłem klasę piątą. Zdałem do następnej VI klasy i uczęszczałem do 11 listopada 1918 roku, to jest do dnia, kiedy zaczęliśmy rozbrajać Niemców.

Zaświadczenie ze Szkoły Handlowej w Pabianicach, o przedwczesnym zakończeniu nauki.

Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r. *

"Legiony Polskie były ochotniczymi formacjami wojskowymi walczącymi u boku państw centralnych przeciwko Rosji. Legiony powstały z inspiracji i pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w początkach sierpnia 1914 r. Początkowo podporządkowane były armii austriacko-węgierskiej, a od 10 IV 1917 r. przeszły pod rozkazy armii niemieckiej i zostały przekształcone w Polską Siłą Zbrojną (Polnische Werhmacht).
Proces przekształcania brygad legionowych w PSZ został przerwany w lipcu 1917 r. przez tzw. kryzys przysięgowy. Formalnie jego przyczyną był tekst przysięgi, której złożenia zażądały od legionistów pochodzących z terenu Królestwa Polskiego władze wojskowe. Zawierał on drażliwe sformułowania o wiernym dotrzymaniu "braterstwa broni wojskom Niemiec i Austrio-Węgier oraz państw z nimi sprzymierzonych" a sama przysięga miała zostać złożona "przyszłemu królowi polskiemu", a więc osobie nieistniejącej. Prawdziwą przyczynę kryzysu stanowiły sprawy polityczno-wojskowe, a głównym jego sprawcą był Piłsudski, który uważał że z powodu nowej sytuacji międzynarodowej (rewolucji w Rosji, przystąpienia do wojny Stanów Zjednoczonych po stronie koalicji) należało jak najprędzej wycofać się z sojuszu z państwami centralnymi. Dlatego wydał tajne polecenie, aby legioniści odmówili złożenia przysięgi."
Materiał :
* www.archiwum.kalisz.pl/wystawy-on-line-022

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz