niedziela, 8 lutego 2015

Łódź w fotografii - Alfred Kiss - Fabryka Silbersteina - ok.1940 - cz.4


Oryginalne zdjęcie Alfreda Kissa, rozmiar 13,0x17,7 cm, wydane do 1940 roku, dzisiaj zamieszczam  zdjęcie dotyczące :


Fabryki Silbersteina ul. Piotrkowska 260.

Przędzalnia Markusa Silbersteina, to czterokondygnacyjny, ogromny budynek z dwiema dużymi wieżami będący jednym z symboli fabrycznej Łodzi. Projektantem budynku był Adolf Zeligson. Przędzalnia ma charakterystyczny czerwony kolor od nieotynkowanej cegły. W 1878 r. otworzył tam pierwszą tkalnię mechaniczną. Początkowo zajmował się wełną, ale z czasem też bawełną. W 1888 r. kupił kolejne działki między ul. Dziką (dziś Sienkiewicza) a Widzewską (Kilińskiego) i wybudował przędzalnię przy ul. Pustej 21 (dziś Wigury). W 1891 r. powstało Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Wełnianych i Bawełnianych M. Silbersteina. Po śmierci Markusa jego rodzinne przedsiębiorstwo prowadzili synowie: Mieczysław i Stanisław.
Po wojnie majątek Silbersteinów został znacjonalizowany, produkcja rozpoczęła się ponownie w 1949 roku. Zakłady w okresie PRL nosiła nazwę „Ofiar dnia 10 września 1907 roku” a następnie „Olimpia”. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych*

Tych drewnianych budynków przed fabryką  już nie znajdziemy...



Przy ul. Piotrkowskiej 242/250 znajduje się potężny budynek wzniesiony z czerwonej cegły, przypominający swą bryłą warownię. W dzisiejszej architekturze, w dobie budynków szklano-stalowych obiekt ten jest charakterystycznym elementem łódzkiego krajobrazu. Mowa tu o dawnej tkalni Markusa Silbersteina. Pierwszą swą tkalnię uruchomił w roku 1878 przy ul. Piotrkowskiej 242 (w latach 70. XX w. większość budynków wyburzono). Wraz ze wzrostem obrotów, w roku 1894 obok starej tkalni powstał nowy, monumentalny, czterokondygnacyjny budynek z dwiema wieżami (znajdowały się nich klatki schodowe oraz zbiorniki wodne).
Fabryczna "warownia" powstała według planów architektonicznych Adolfa Zeligsona. Po II wojnie światowej fabrykę upaństwowiono i utworzono w niej Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Ofiar dnia 10 września 1907 r. W roku 1957 nazwę zmieniono na "Olimpia". Od 1999 r. w dawnych murach fabrycznych funkcjonował salon meblowy. Obecnie obiekt jest gruntownie odnowiony.


*   www.sztetl.org.pl/.../lodz/.../11085,fabryka-silbersteina-ul-piotrkowska-2...
** www.polskaniezwykla.pl › ciekawe miejsca › zabytki: zabytkowe budynki

2 komentarze:

  1. to zdjęcie pochodzi z lat 1912-13

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alfred Kiss urodził się w 1904 roku...., nie mógł w wieku 8-10 lat zrobić tego zdjęcia.., serdecznie pozdrawiam
      Andrzej

      Usuń