sobota, 7 lutego 2015

Podpułkownik Henryk Świetlicki - Pierwszy Obywatel Pabianic - Śląsk Cieszyński - cz.6

Wszystkie materiały, dotyczące ppłk. Henryka Świetlickiego zamieszczone na moim blogu są zastrzeżone. Posiadam wyłączne prawa do ich publikacji. Dalsze zamieszczanie tekstu, zdjęć 
i  dokumentów tylko po uzyskaniu zgodny właściciela bloga.

Front Cieszyński - 1919
Dnia 27 stycznia wraz z 3 baonem 28 p.p. wyjechałem na front czeski. Chrzest ogniowy baon odbył 31 grudnia pod wsią Kisielewem, 12 kompania odznaczyła się zdobywając w kontrataku utracone pozycje.

 Dowódcą naszej kompani był Pęczkowski, który został tam ranny, był on oficerem (podpułkownikiem) przedwojennym bez żadnej praktyki bojowej. Pan Jerzy dodaje: na Starym Cmentarzu w Łodzi,ul' Ogrodowa, jest pomnik oficera opartego na szabli, zginął on w bitwie pod Warszawą w 1920 roku  podczas natarcia Rosjan, to był jego brat, Benedykt Pęczkowski.
Benedykt Pęczkowski, żołnierz 28 p.Strzelców Kaniowskich.

Ojciec natomiast był w stopniu podoficera, ale z duża praktyka bojowa. .Tego dnia, samochodem podjechali przedstawiciele misji francuskiej i angielskiej nakazując wstrzymanie natarcia. Ojciec dał im przewodnika i skierował do dowództwa, a do swoich żołnierzy powiedział: a wy naprzód ! Wracając do tematu podpułkownika Pęczkowskiego, pan Jerzy dodaje:
Ten pan podpułkownik był w Anglii, ale był on w tzw. odstawce jeszcze za 1939 rok., był on w tym czasie szefem sztabu dywizji i wynikły nieporozumienia, a w Anglii był zatrudnionym w korpusie oficerów. Kiedy wrócił do Polski ja w tym czasie byłem na politechnice, postanowiłem zapisać się na język angielski. Okazało się, że był on tam zatrudniony i spisywał nazwiska studentów chętnych nauki angielskiego. Po usłyszeniu nazwiska spytał o Henryka, powiedziałem mu, że to mój tata. Pęczkowski jest pochowany obok swojego brata, projekt pomnika robił niejaki Konopko.
 
Jako dowódca plutonu otrzymałem "Ślązką Odznakę Waleczności" II Kl. Następnie brałem udział we wszystkich bitwach Baonu. Jako dowódca 10 komp. brałem udział w bitwach pod Iwanówką, Tarnopolem, Zborzewem, Złoczewem i Szczepanówką. Brałem także udział przy forsowaniu rzeki Seret.




 Następnie brałem udział we wszystkich bitwach Baonu. Jako dowódca 10 komp. brałem udział w bitwach pod Iwanówką, Tarnopolem, Zborzewem, Złoczewem i Szczepanówką. Brałem także udział przy forsowaniu rzeki Seret.






Zaświadczenie o prawie noszenia Krzyża II klasy za Obronę Ślązka i medalu pamiątkowego Obrony Ślązka (pisownia oryginalna)

Obecnie jako sierżant szef jestem w komp. 12-ej.

Zdjęcie: www.rowery.olsztyn.pl › ... › Województwo łódzkie 
Benedykt Pęczkowski, żołnierz 28 p.Strzelców Kaniowskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz