niedziela, 27 stycznia 2019

Fabryka Krusche i Ender - Pabianice - Książeczka Obrachunkowa - Orłowska - 1933-39

Fabryka Krusche i Ender - Pabianice - Książeczka Obrachunkowa - Orłowska - 1933-39 - ciekawy materiał z historii Pabianic.
    Fabryka która w szczytowym okresie zatrudniała ponad 4.500 pracowników. Gottlieb Krusche który przyjechał z Saksonii w 1825 roku do Pabianic, przywiózł ze sobą maszyny które zapoczątkowały pierwszą tkalnię - nie będę opisywać szczegółowo całej historii tej olbrzymiej fabryki. Zamieszczam poniżej link, pod który czytelnicy mogą otrzymać wyczerpujące informacje*. Co się tyczy samej książeczki, liczy ona 33 strony instrukcji, praw i obowiązków pracowników. Są one bardzo szczegółowe. Na 14 stronach są wklejone tzw. paski wypłat w okresie od 1 grudnia 1938 do 7 grudnia 1939 roku. Właścicielką tego dokumentu była Anna Orłowska, która mieszkała wcześniej w Gminie Mysłowice.


Byłe zakłady Towarzystwa Akcyjnego Pabianickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych "Krusche i Ender" w Pabianicach

Gottlieb Krusche jako pierwszy z rodziny wywodzącej się z miejscowości Reichenau w Saksonii osiadł w Pabianicach w  1825 roku przywożąc kilka warsztatów ręcznych, w następnym uruchomił tkalnię. Nie mogąc osiedlić się w sąsiedniej Łodzi, w mieście nad Dobrzynką, realizował swoje zamierzenia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz