piątek, 11 stycznia 2019

Fabrykacka Łódź na pocztówkach - Karol Scheibler - Izrael Poznański - ok.1910

   Fabrykancka Łódź na pocztówkach - ładna seria trzech pocztówek z ok.1910 roku. Nie wszyscy z czytelników może na co dzień naocznie zobaczyć perełki łódzkiej architektury.
   Moje rodzinne miasto ma się czym pochwalić, nie chcę wchodzić w dysputę, że takich pięknych fabryk z przełomu XIX-XX wieku mogło zachować się zdecydowanie więcej... Jest nadzieja, że ratowanie łódzkich zabytków idzie w dobrym kierunku. Ostatnia, dobra wiadomość, to to, że Fabryka Adama Ossera – zabytkowy kompleks fabryczny, położony przy ul. Kilińskiego 222, zostanie zrewitalizowany. Powierzchnia budynków, to ponad 55.000 metrów kwadratowych! 
   Na moich pocztówkach są pokazanie Fabryki Izraela Poznańskiego i Karola Scheiblera. 

   Zaliczani byli razem z Ludwikiem Geyerem  do trzech łódzkich „królów bawełny.” 
Zapraszam czytelników na Facebook, jest na nim mój profil:
                                  Łódź na pocztówkach w okresie międzywojennym.  
Wstawiam tam pocztówki starej Łodzi.Izrael Poznański, jid. ישראל פאזנאנסקי (ur. 25 sierpnia 1833 w Aleksandrowie Łódzkim, zm. 28 kwietnia 1900 w Łodzi) – przedsiębiorca łódzki pochodzenia żydowskiego. Zaliczany razem z Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem do trzech łódzkich „królów bawełny” - Wikipedia.


Karol Wilhelm Scheibler (ur. 1 września 1820 roku  w Nadrenii, zm. 13 kwietnia 1881 roku w Łodzi). Karol Scheibler swoją działalnością rozpoczął nową epokę w dziejach przemysłowej Łodzi, zapewnił jej czołowe miejsce w Europie w dziedzinie przemysłu włókienniczego. Był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na które składał się zespół tzw. Centrali przy Wodnym Rynku (obecnie plac Zwycięstwa, kompleks Księżego Młyna oraz zabudowa biegnąca wzdłuż obecnej ul. ks.bha. W.Tymienieckiego i sięgająca ul.Piotrkowskiej o łącznej powierzchni około 500 hektarów - Wikipedia. . 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza