środa, 2 stycznia 2019

Straż Pożarna - Łódź - Sienkiewicza 54 - Leon Wendysz - Ppłk. Adam Biedroń - Kalinowski - 1945


     Znalezione w kontenerze - takie perełki można znaleźć na Skupach Złomu i makulatury...
Sam dokument w bardzo kiepskim stanie, ważnym jest to, że jest to historia Łodzi. Tym bardziej, że Komenda Straży Pożarnej przy ulicy Sienkiewicza 54 od 1953 roku nie istnieje. Ciekawy jest stempel i podpis Ppłk.poż. Adama Biedronia-Kalinowskiego. Jest to pamiątka tamtych czasów, początków tworzenia Straży Pożarnych po wojennej zawierusze.
                                                                                                               Łódź dn. 23.3.1945r.
                                        Legitymacja tymczasowa Nr. 56

                  Zaświadczam, że kapral Wendysz Leon, urodzony 9.4.1897, zam. w Łodzi, przy ul. Słonecznej 3 jest pracownikiem Straży Pożarnej m.Łodzi.
                  Legitymacja niniejszą wydaje się w ważności na m-c marzec i kwiecień 1945. Przedłuża się ważność na m-c. maj.

Znalezione w sieci:

Łódź - Nieistniejąca siedziba III Oddziału Łódzkiej Ochotniczej Straży ...


www.polskaniezwykla.pl › ciekawe miejsca › zabytki: układy zabudowy


Łódź

Nieistniejąca siedziba III Oddziału Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej w Łodzi

30 października 1895 roku dotychczasowa siedziba III Oddziału Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej została przeniesiona z posesji przy ul. Piotrkowskiej 160 (wjazd od ul. Głównej) na ówczesną ulicę Mikołajewską 54 (obecnie Sienkiewicza 54). Obszar Łodzi, zawarty pomiędzy ulicami Nawrot i obecnej Przybyszewskiego, stanowił teren działalności III Oddziału.
Strażacy pomijając ich statutową działalność, spełniali rolę kulturotwórczą. Działały zespoły teatralne, orkiestry, chóry, biblioteki, organizowane były pokazy sprawnościowe itp. Jako przykład może posłużyć uroczystość z dnia 18 maja 1914 r. kiedy to obchodzono 38 - lecie działalności straży pożarnej, utworzonej w 1876 r. Po nabożeństwach w kościołach pw. Świętego Krzyża i pw. Świętej Trójcy, w których brało udział około 600 strażaków cały pochód uroczyście przemaszerował do remizy. Tutaj Leopold Zoner (komendant straży 1901 - 1914) wygłosił przemówienie, po czym zostały wręczone medale i nagrody. Firma "S. Piotrowski" uwieczniła to wydarzenie na zdjęciach.
Po utworzeniu we wrześniu 1921 r. Głównego Związku Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, przy ul. Sienkiewicza 54 mieściła się siedziba głównej jednostki straży w Łodzi. W 1923 r. oddany został do użytku nowy garaż, który przystosowano dla pierwszych w mieście samochodów pożarniczych. Tym samym zastąpił starą remizę.
Po zakończeniu działań wojennych na terenie Polski w 1939 r. strażacy kontynuowali działalność jako służby miejski podległe Niemcom. Po wojnie, w 1953 r. oddział zostaje przeniesiony do budynku przy ul. Wólczańskiej 111/113. Remiza służyła do końca lat 90 XX w. r. jako siedziba JRG nr. 11, następnie została przekazana Gminie Żydowskiej która odstąpiła obiekt prywatnemu inwestorowi.
Systematycznie rozkradany i podpalony w kwietniu 2008 r. został zburzony w nocy z 28 na 29 września 2009 r. Obecnie znajduje się tu parking strzeżony, którego wygląd i otoczenie nie licuje ze stuletnią historią tego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz