środa, 23 stycznia 2019

Feliks Przyłubski - Radomsko - Piotrków - Życiorys - cz.1

          W pierwszej części pisałem o kartce, którą napisał autor Elementarza Feliks Przyłubski. Dzisiaj przeglądałem teczkę, która była własnością znanego łódzkiego adwokata, przyjaciela Feliksa. W niej znajduje się korespondencja, notatki obu przyjaciół, także maszynopis autorstwa Feliksa Przyłubskiego "Wycieczka" - nie znalazłem na Google żadnej informacji o tej pracy Feliksa. Jest także bardzo długi życiorys o Feliksie Przyłubski (11 stron maszynopisu), najprawdopodobniej napisany przez jego przyjaciela, myślę, że jest w nim dużo nieznanych faktów. (Fotografia Feliksa Przyłubskiego pochodzi z Wikipedii).15.12.1906 - 24.1.1983
    Feliks Przyłubski, syn Edwarda, urzędnika Fabryki Metalurgia w Radomsku (wówczas Societé Metallurgique en Russie), urodził się w radomsku. Ojciec, imię Edward nosił dla uczczenia pamięci stryja, poległego w bitwie pod Kleczewem, w czasie Powstania Styczniowego. Matka, Leontyna z Fabianich, była córką znanego i cenionego nauczyciela, wychowawcy młodzieży.
    Mały Feliks otrzymał imię dziadka, aby kontynuował tradycję rodzinną matki. Bowiem ojciec Feliksa Fabianiego, Tomasz, był nauczycielem wiejskim już w roku 1821, a córka Leontyna uczyła w szkole swego ojca języka francuskiego, a przede wszystkim polskiego (w trudnym i ciężkim okresie niewoli). Feliks już w wieku  lat trzech zostaje sierotą. Umiera matka. Opiekę nad dzieckiem przejmuje siostra jej  - niezamężna. Jest wychowawczynią bardzo troskliwą, dba o dziecko pod każdym względem, ale brak jej macierzyńskiej czułości. Ojciec choruje, po paru latach staje się inwalidą.


    W 1918 roku jedenastoletni Feliks zostaje oddany na stancję do Piotrkowa. Rozpoczyna naukę w gimnazjum w trzeciej klasie. Potem mieszka z ojcem, który tu zamieszkał i prowadził wypożyczalnię książek. W roku 1924 Feliks zdaje maturę (w tymże gimnazjum im.Bolesława Chrobrego) i wyjeżdża do Warszawy. Zdaje egzamin (konkursowy) na Politechnikę Warszawską, Wydział Inżynierii Lądowej. Zorientował się jednak, że inżynierem nie zostanie i od 1.10.25 roku jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Filozofii (kierunek Filologia Polska). Podczas wakacji podejmuje pracę jako nauczyciel domowy na wsi, we dworze.
   Ojciec zmarł jesienią 1926 roku. Od tej pory musiał już Feliks stale myśleć o swoim utrzymaniu i opłatach uniwersyteckich. Grywał do tańca - podczas karnawału - na zabawach w prywatnych domach. Miał też pewną pomoc ze strony rodziny.
   W 1929 roku ślub z Ewą Gierzyńską. Praca magisterska u prof. Bronisława Gubrynowicza, pt. "Stanisław Herakliusz Lubomirski jako moralista". Wiosną 1930 roku zdaje egzamin magisterski. Również w roku 1930 rodzi się córka, Ewa Magdalena (obecnie docent UW). Wkrótce po otrzymaniu dyplomu przyszło powołanie do wojska, do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Tam zostaje strzelcem wyborowym (jednym z dwóch) w swojej I kompanii strzeleckiej, a także dostaje... nagrodę literacką za nowelkę, umieszczoną w Jednodniówce SPRP.
     
                                                    - ciąg dalszy nastąpi -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz