niedziela, 6 stycznia 2019

Łódź - Towarzystwo Cyklistów - Rower - Pola - 1929-38

    Dwa interesujące zdjęcia formatu pocztówkowego pokazujące łódzką cyklistkę o imieniu Apolonia (Pola). Wysokiej klasy zdjęcia, pokazują Apolonię z rowerem  w latach 1929-38, to chyba nie przypadek. Można przypuszczać, że była fanką rowerów, myślę, że odznaczenia na jej piersi mają związek z kolarstwem.  Nie mogłem sobie odmówić zakupu tak pięknych zdjęć...


                                                       Apolonia (Pola) z lewej strony.


Początki łódzkiego kolarstwa sięgają lipca 1886. Wówczas powstało Towarzystwo Łódzkich Cyklistów. Było ono pierwszym w mieście stowarzyszeniem, w którym uprawiano sport kolarski, a także tenis ziemny i łyżwiarstwo.
Założyciel Towarzystwa, Robert Reiger, skupił wokół siebie pierwszych posiadaczy welocypedów (rowerów). Wynajęli oni plac przy kościele Podwyższenia św. Krzyża, gdzie urządzili tor kolarski.
Towarzystwo Łódzkich Cyklistów grupowało osoby wyłącznie narodowości niemieckiej. Polskim miłośnikom kolarstwa na przełomie 1886/1887 r. odmówiono przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia, założyli oni więc w 1889 r. Konsulat Łódzki Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów – stowarzyszenie uznawane za najstarszą polską organizację sportową Łodzi.
Kolarstwo wkrótce stało się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu w Łodzi. Wystarczy wspomnieć, że w okresie międzywojennym uprawiane było aż w 46 klubach i stowarzyszeniach sportowych.*

* -

Spotkanie „130 lat łódzkich cyklistów" – CoJestGrane24.pl


cojestgrane24.wyborcza.pl/.../1,45,231641,Spotkanie--130-lat-lodzkich-cyklistow-.ht...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz