piątek, 11 stycznia 2019

Profesor Jan Moll - Radom - Poznań - Łódź - Kardiochirug - Recepta

     Życiorys światowej sławy chirurga, Jana Molla można znaleźć na Wikipedii i nie tylko. Pierwszy polski lekarz, który przeprowadził transplantację serca w Łodzi, w 1969 roku. Jestem szczęśliwcem, gdyż posiadam kilka rzeczy dotyczących profesora.
    Recepty, niby nic, jednak one pokazują cały etap jego życia i kariery. Niektóre są w bloczkach, kilka z nich zapisane ręką profesora, z wielką chęcią przekazałbym je do muzeum, gdyż warto zachować pamięć o tym wybitnym człowieku.

Pierwsza z recept - Profesor Jan Moll po uzyskaniu dyplomu lekarza w czerwcu 1939 roku, został zatrudniony w Szpitalu Św.Kazimierza w Radomiu.
Wikipedia: "W czasie wojny pracował jako chirurg w Radomiu pod kierownictwem profesora Kazimierza Nowakowskiego, z narażeniem życia ratując m.in. żołnierzy AK"....


                     Seria czterech recept z Poznania - na niektórych z nich zapiski profesora.
Wikipedia:
Po wojnie był związany początkowo ze Szpitalem im. Józefa Strusia w Poznaniu, gdzie w 1949 stworzył od podstaw Oddział Chirurgii Torakalnej. W Poznaniu w 1946 roku doktoryzował się, a w 1957 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego i stanowisko docenta w tamtejszej Akademii Medycznej.

                                        Ostatnia recepta z Łodzi, ręczne zapiski profesora.
Wikipedia:
Z dniem 1 czerwca 1958 został przeniesiony z Akademii Medycznej w Poznaniu do Akademii Medycznej w Łodzi na stanowisko kierownika II Kliniki Chirurgicznej w Szpitalu Klinicznym im. dr.Seweryna Szterlinga w Łodzi, przekształconej w 1975 roku w Klinikę Kardiochirurgiczną Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi i nieprzerwanie piastował to stanowisko aż do przejścia w stan spoczynku w 1983 roku. Od 1977 roku był ponadto dyrektorem Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi.

Senior rodu Mollów, Jan, był pionierem polskiej kardiochirurgii. Pierwszy w Polsce wszczepił sztuczną zastawkę, dokonał koronarografii, przeszczepił bypassy i serce. Pochodził z Kujaw. Urodził się 24 października 1912 roku w Kowalewie Pomorskim. Jego ojciec Tadeusz prowadził aptekę. Potem rodzina Mollów przeniosła się do Inowrocławia. Jan studiował medycynę w Poznaniu i we Francji, a dyplom lekarza uzyskał na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. *

*Czytaj więcej: https://dzienniklodzki.pl/znane-rody-wojewodztwa-lodzkiego-rodzina-mollow-ma-medycyne-w-genach/ar/180265
                    Oryginalne zdjęcie pochodzi z mojego archiwum, profesor Jan Moll z prawej strony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz