czwartek, 31 stycznia 2019

Ruda Pabianicka - Łódź - Ner - Powódź - Kurjer Łódzki "Łódź w Ilustracji" - 1927-28

        Przeglądają ciekawy dodatek do czasopisma "Łódź w ilustracji" z 5 czerwca 1927 roku, znalazłem na ostatniej stronie ciekawe zdjęcie w wielkiego wylewu rzeki Ner w Rudzie Pabianickiej. Tak, w tym czasie Ruda Pabianicka nie była częścią Łodzi, miała swoją odrębność terytorialność. Oglądając ten dodatek przypomniałem sobie, że posiadam zdjęcie także związane z Rudą Pabianicką. Być może także zostało zrobione nad Nerem, w pobliżu Stawu Stefańskiego.

Materiał z Wikipedii:
Ruda Pabianicka – obszar w południowej części Łodzi. Miasto w latach 1923–1946, później część łódzkiej dzielnicy Południe (od 1946); następnie dzielnica Ruda (od 1954) i część dzielnicy Górna (od 1960).
Ruda, jako nieformalna jednostka terytorialna miasta nie ma ściśle określonych granic. Formalnie jest to jednocześnie osiedle administracyjne, a także jeden z obszarów Systemu Informacji Miejskiej, zamieszkiwana przez około 11 tys. mieszkańców.
Dawniej Ruda była zamieszkana także przez wielu Niemców i Żydów, którzy pozostawili po sobie znaczące dziedzictwo. Nazwa tego dawnego miasta pochodzi od rud darniowych, które były tu ongiś wydobywane. Miasto zostało włączone w granice administracyjne Łodzi (Litzmannstadt) w trakcie II wojny światowej. Po wyzwoleniu było na krótko samodzielną jednostką, by ostatecznie utracić samodzielność na początku 1946 roku. Przez pewien czas była to osobna dzielnica Łodzi, która następnie wraz z Chojnami weszła w skład nowej dzielnicy Górna w 1960 roku. Mimo upływu lat Ruda zachowała jednak do dziś swój odrębny charakter.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz