piątek, 10 września 2021

Gałkówek - Sanatorium gruźlicze - Dr.S.Sterling - Godzina Polski - 1917

     Interesujący artykuł dotyczący przyszłej budowy sanatorium gruźliczego w Gałkówku. Czy zostało wybudowane? Proszę czytelników o informacje. 

Zwraca uwagę postać dr. Seweryna Sterlinga, bardzo znanej postaci w Łodzi i okolicach. Pamiątką po nim jest szpital jego imienia w Łodzi. Spoczywa na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Łodzi.

Godzina Polski : dziennik polityczny, społeczny i literacki. 1917-07-12 R. 2 nr 188


                                            SANATORJUM W GAŁKÓWKU.

W sprawie budowy sanatorjum dla lżej chorych gruźliczych w Gałkówku odbyło się we wtorek pietwsze posiedzenie ad hoc wybranej komisji, pod przewodnictwem burmistrza inż. Skulskiego. Ces. niem. prezydjum policji posiada już wypracowane plany sanatorjum tego. Komisja postanowiła poprosić o przysłanie pla-nów tych dla zaznajomienia się z niemi. Wykonanie budowy ma przyjąć na siebie miasto. Postanowiono wydelegować kilku członków do. Gałkówka, ażeby obejrzeli wyznaczone terytorjum leśne. Do pracy w komisji postanowiono zaprosić d-ra S. Sterlinga, d-ra Tochtermana i pa- stora Gundlacha. 



Seweryn Leopold Sterling (ur. 6 kwietnia 1864 we wsi Gustek, dziś w granicach Tomaszowa Mazowieckiego, zm. 6 sierpnia 1932 w Rabce) – polski lekarz żydowskiego pochodzenia, popularyzator higieny i oświaty sanitarnej, działacz społeczny.

Był twórcą łódzkiej szkoły ftyzjatrycznej, ukierunkowanej na profilaktykę gruźlicy. Opracował powszechnie przyjęty podział kliniczny gruźlicy płuc, uwzględniający zarówno obraz anatomopatologiczny, jak i dynamikę procesu chorobowego (1913–1926). - tekst i zdjęcie z Wikipedia.

Szpital Kliniczny nr 3 im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi – szpital mieszczący się od 1947 roku w pałacyku przy ulicy Sterlinga 1/3 w Łodzi, który wcześniej był siedzibą Żydowskiego Szpitala im. Izraela i Leony Poznańskich. Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz