REPUBLIKA - Sobota 12 sierpnia 1933.
WOJNY ŁÓDZKICH CYGANÓW
DWA RODY KWIEKÓW TOCZĄ BOJE O DANINY LENNE DLA KRÓLA BAZYLEGO.
W Łodzi obozują dwa rody cygańskie, które jak większość cyganów polskich, uważają za swojego protoplastę jednego z baronów cygańskich – możnego Kwieka.
Dwie gałęzie tego samego szczepu – dwa obozy, noszące to samo nazwisko Kwieków obozują pod Łodzią i toczą ze sobą od szeregu miesięcy ostry spory i zacięte boje. Cyganie z Bałut i jeden z tamtejszych Kwieków, mianują się adjutantami króla Bazylego z Warszawy z Marymontu i żądają od cyganów spod Żabieńca danin na rzecz dworu królewskiego.
Cyganie z Żabińca odpierają wszelkie żądania adjutanta i poborców królewskich i posuwają się do tego stopnia, że nie chcą uznać majestatu króla Bazylego. Sami są Kwiekami – z tego samego rodu królewskiego i nie mają zamiaru łożyć na samozwańczego króla z Marymontu.
Na tem tle doszło już do strzałów i przelewu krwi podczas wesela Miarki Kwiekówny, która łączyła się węzłami małżęńskiemi z cyganem Lolo. Na wesele, odprawiane huczne ze śpiewami i tańcami przybył adjutant króla Kwieka, z obozu bałuckiego i zażądał pieniędzy dla króla. Nastąpiła sroga odprawa tego posła władcy. Niestety – oblubieniec Lolo odniósł ranę postrzałową w łydkę – Gody zostały przerwane, miodowe miesiące – odłożone.
Obecnie antagonizm między dwoma bratniemi rodami doszedł do takiego naprężenia – że nie ma dnia, by po wielkim gmachu sądu nie kręcili się cyganie z Bałut lub Żabieńca. Składają na siebie nawzajem doniesienia karne lub je prostują.
Wczoraj, jeden z adwokatów podjął się obrony prawnej tej grupy cyganów, którzy powstali przeciwko uzurpatorskiej władzy króla Bazylego Kwieka – Do urzędu prokuratorskiego wpłynęło od rzecznika prawnego całego rodu cygańskiego, pismo, w którem adwokat prosi władze prokuratorskie w względne rozpatrywanie doniesień, jakie wpływać będą od cyganów bałuckich, przeciwko cyganom z Żabieńca.
Wśród cyganów wybuchł rodzaj małej rewolucji.
Historia królów cygańskich w:
II Rzeczpospolita
- Michał I Kwiek
- Grzegorz Kwiek
- Dymitr Koszor Kwiek
- Michał II Kwiek
- Bazyli Kwiek
- Mikita Kościeniak
- Janusz Kwiek (1937–1939)
- Ostatnim był:
Okres powojenny
- Rudolf Kwiek (zrzekł się tytułu królewskiego w 1946) - źródło: Wikipedia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz